Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 93 – 85: «Πάρτι στην Σερβία»

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 93 – 85: «Πάρτι στην Σερβία»

Εφές

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Αναντολού Εφές με 93 – 85 η οποία θα πρέπει να  περιμένει την αναμέτρηση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Φενέρμπαχτσε για να μάθει το ζευγάρι της.

Η εικόνα του αγώνα:

Άκρως ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα (5- 6). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην πορεία ξεφύγουν με +8 (10 – 18). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκλεισε την 1η περίοδο με 21 – 29.

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι Σέρβοι στην 2η περίοδο , οι οποίοι κατάφερα να ισοφαρίσουν το παιχνίδι (34 – 34).  Η αναμέτρηση άρχισε να αποκτά ενδιαφέρον , το ημίχρονο έκλεισε με 40 -40.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Οι γηπεδούχοι έχουν 11/25 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 6/8 βολές στην ανάπαυλα, με τον Ντόμπριτς και τον Χόλινς να είναι οι πρώτοι σκόρερ με 7 πόντους έκαστος. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/19 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 0/1 βολή, με τον Σιμόν να ηγείται με 8 πόντους και 4 ασίστ.

Στην 3η περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει τα ηνία του σκορ (52 – 47). Οι Τουρκική ομάδα στην πορεία άρχισε να μειώνει (61 – 59). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο με +3 (65 – 62).

Τελική ευθεία… Και οι δύο ομάδες θέλανε τη νίκη (71 – 71).  Η Εφές στο 4΄πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα τον +4  (74 – 80), αλλά οι Σέρβοι επανήρθαν πολύ γρήγορα, μειώνοντας (80 – 82). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοντζιτς κατάφεε να ξεφύγει (87 – 84) και να πάρει τη νίκη με 93 – 85.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…