Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Αρμάνι 75-70: Θα υπερασπιστεί το στέμμα της στο Βελιγράδι

Εφές – Αρμάνι 75-70: Θα υπερασπιστεί το στέμμα της στο Βελιγράδι

Εφές

Η μεγάλη Αναντολού Εφές θα δώσει το «παρών» στο Βελιγράδι, καθώς επικράτησε με 75-70 της Αρμάνι, κάνοντας το 3-1 στη σειρά. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τιμπόρ Πλάις με 25 πόντους. Από την άλλη για τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τζίτζι Ντατόμε με 21 πόντους.

Θριαμβεύτρια η Εφές – Ήθελε αλλά δε μπορούσε η Αρμάνι!

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο  Σινάν Ερντέμ με τις δυο ομάδες να είναι από την αρχή μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ. Ακόμα κι έτσι η Εφές διατηρούσε πάντα ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι αντέδρασε. Πήρε τα ηνία του αγώνα και μάλιστα πέρασε και μπροστά κάνοντας ανατροπή. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-43, με τις δυο ομάδες να είναι πλέον σχεδόν στα ίσα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο Εφές με όπλο την καλή της άμυνα, κατάφερε να ξαναφέρει το ματς στα μέτρα της. Η τουρκική ομάδα δέχθηκε μόλις 15 πόντους ενώ σημείωσε 20, με την περίοδο να λήγει με σκορ 62-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε νευρικότητα και αστοχία. Η Αρμάνι Μιλάνο  προσπάθησε και πάλι να πάρει το μομέντουμ ωστόσο δεν τα κατάφερε. Η Εφές ξεχώρισε στο τέλος καθώς ήταν εύστοχη από τη γραμμή των βολών. Μετά και το τελικό 75-70 η ομάδα του Αταμάν θα βρίσκεται στο Final 4 του Βελιγραδίου.

Υπενθυμίζεται ότι η Εφές στο Final 4 θα συναντήσει τον νικητή του ζεύγους Ολυμπιακός – Μονακό!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70.

Οι αριθμοί του αγώνα:

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (3/4 βολές), Μπράιαντ 6 (2), Μόερμαν 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τουντσέρ 2, Πλάις 25 (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Γκραντ, Ροντρίγκεθ 7 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι 5 (1), Χολ 9 (1/6 τρίποντα), Σιλντς 8 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάινς 10 (5/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 6 (1), Ντατόμε 21 (6/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 15/22 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/25 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 3 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 19/34 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…