Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Basket League: Τρίτο break στο break «αιωνίων» στην κανονική περίοδο

Basket League: Τρίτο break στο break «αιωνίων» στην κανονική περίοδο

basket league

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, απαντώντας στην ήττα του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ. Ήταν η πρώτη φορά που οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έκαναν «break στο break» στην κανονική περίοδο, σημείωσαν δηλαδή εκτός έδρας νίκες, έπειτα από 15 χρόνια και μόλις η τρίτη στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93).

Η τελευταία φορά που έγινε κάτι ανάλογο ήταν στη σεζόν 2006-07. Τότε, όπως και φέτος, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε στο ΣΕΦ στο ματς του πρώτου γύρου με 74-73 (Ντόμερκαντ 19, Πεν 15 – Διαμαντίδης 18, Σισκάουσκας 17) και ο Ολυμπιακός απάντησε στο ματς του δεύτερου γύρου με νίκη στο ΟΑΚΑ με 89-84 (Σισκάουσκας 28, Διαμαντίδης 16 – Ζίζιτς 18, Άκερ 16).

Η πρώτη από αυτές τις περιπτώσεις στις οποίες οι δύο ομάδες «αντάλλαξαν» εκτός έδρας νίκες στα ματς της κανονικής περιόδου ήταν στη σεζόν 1994-95. Η διαφορά με εκείνες των σεζόν 2006-07 και 2021-22 ήταν ότι πρώτο έγινε το διπλό του Ολυμπιακού που επικράτησε των «πράσινων» με 67-65 (Πάσπαλι 17, Αλβέρτης 14 – Τζόνσον 28, Τάρλατς 13). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε φύγει με τη νίκη από την έδρα του αντιπάλου του στο ματς του δεύτερου γύρου, επικρατώντας με 74-72 (Φασούλας 17, Νάκιτς 14 – Γιαννάκης 23, Πάσπαλι 13).

Η επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν η μικρότερη των τελευταίων εννιά αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων για τη Stoiximan Basket League αφού σημείωσαν συνολικά 130 πόντους. Για να βρούμε μικρότερη επίδοση θα πρέπει να γυρίσουμε στο αντίστοιχο παιχνίδι της περιόδου 2017-18 όταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 68-61.