Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 48-64: Έπαιξε ως Πρωταθλήτρια Ευρώπης

Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 48-64: Έπαιξε ως Πρωταθλήτρια Ευρώπης

nantolou e1650398176315 jpg

Έπειτα από μια μέτρια  πορεία στη regular season της EuroLeague, η Αναντολού Εφές έκανε το «μπαμ» στα playoffs. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε ως Πρωταθλήτριά Ευρώπης και πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (64-48) στο Mediolanum Forum, κάνοντας το «μπρέικ» στη σειρά ήδη από το Game 1.

Η εικόνα του αγώνα:

Και οι δύο ομάδες μπήκαν με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι μάχες για ένα ριμπάουντ, βουτιές στο παρκέ για μια κατοχή (7 – 9). Οι Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν κακοί στο 1ο δεκάλεπτο , καθώς είχαν  0/7 σουτ, 3 ασίστ και 1 λάθος για την Αναντολού Εφές.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καλύτερη από το 5′ κι έπειτα. Εξ ου το +5 που έχει ως τώρα. Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που δεδομένα ευνοούσε την ιταλική ομάδα, η οποία έπαιζε σταθερά φέτος σε λίγες κατοχές (-4.5 ανά αγώνα εν συγκρίσει με την τουρκική ομάδα). Η ιταλική ομάδα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 16 – 11.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: 5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ (6+4), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: 4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ (6+3), 4 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν άσχημα την δεύτερη περίοδο καθώς είχαν μείνει δυόμιση λεπτά με κακές επιλογές στην επίθεση και λάθη . Οι φάσεις κυλούσαν πολύ αργά καθ’ όλη την διάρκεια (19 – 22) Η Αρμάνι Μιλάνο ευνοούνταν μεν από τέτοιο αγωνιστικό μοτίβο, αλλά η Αναντολού Εφές ήταν όμως που έκλεισε το ημίχρονο με 26 – 29.

Τα ομαδικά στατιστικά του Α΄μέρους:

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: 5/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ (11+5), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: 7/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 18 ριμπάουντ (15+3), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Πολύ γρήγορα κυλούσε το 3ο δεκάλεπτο, ο Έτορε Μεσίνα κάλεσε τάιμ άουτ σφού η τουρκική ομάδα  έχτισε το +8, διαφορά αρκετά μεγάλη με βάση τον ρυθμό του αγώνα. Με 9/30 εντός παιδιάς οι γηπεδούχοι, που συνέχιζαν να έχουν σοβαρά επιθετικά προβλήματα (26 – 36).

Η Αναντολού Εφές έπαιζε ως πρωταθλήτρια Ευρώπης απόψε, με ένταση στην άμυνα και προσωπικές θυσίες. Ο Λάρκιν βούταγε στο παρκέ για την κατοχή σε διαδοχικές περιπτώσεις, δείχνοντας πως ουδείς από την πλευρά της τουρκικής ομάδας θα διαπραγματευτεί τη νίκη στο Mediolanum Forum. Η τουρκική ομάδα ήταν αποφασισμένη για την νίκη έκλεισε την 3η περίοδο με +12 (34- 46).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Τελική ευθεία..

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν κάκιστη στο μπροστινό μισό του γηπέδου, με τα ποσοστά να πέφτουν λεπτό με το λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/44 εντός παιδιάς, μόλις 5 ασίστ, αλλά και 2 λάθη (39 – 49). Ο Ντάνιελς ήτανο Μπέντιλ του 4ου δεκαλέπτου, έβαζε διαδοχικά καλάθια και διατηρούσε την ελπίδα της ανατροπής για την Αρμάνι Μιλάνο (48 – 60). Η ομάδα του Έργκιν Άταμαν με το«πόδι στο γκάζι» πήρε τη νίκη (48-64).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκραντ (0/2 δίποντα), Ροντρίγκεθ 2 (1/7 σουτ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 8 (1), Ντιλέινι 1 (0/5 συτ, 1/3 βολές, 3 ασίστ), Ντάνιελς 8 (2), Σιλντς 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλβίτι (0/2 τρίποντα), Χάινς 2 (1/4 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 16 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπομπουά 1, Σίνγκλετον 7 (2), Μπράιαντ 3 (1), Μόερμαν 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πλάις 5 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Ντάνστον 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σιμόν (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…