Κεντρική Basket League Άρης – ΠΑΟΚ 77 – 76: «Με Κάουαν πήρε το ντέρμπι»

Άρης – ΠΑΟΚ 77 – 76: «Με Κάουαν πήρε το ντέρμπι»

5574958 scaled e1650482248999 jpg

Την υπογραφή του στην νίκη (77 – 76) του Άρη απέναντι στον ΠΑΟΚ έβαλε ο Άντονι Κάουαν ο οποίος ευστόχησε 2/2 βολές στα 19” πριν την λήξη του ντέρμπι για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, αφού στα πρώτα 2΄ είχαν σημειώσει το (4 – 7). Μόλις 3′ λεπτά κράτησε το καλό κλίμα στο Αλεξάνδρειο. Το ματς είχε μικρή διακοπή και οι δύο ομάδες ήταν στους πάγκους.

Οι δύο ομάδες  στο 5′ επέστρεψαν στο παρκέ, το παιχνίδι συνεριζόταν κανονικά με την ατμόσφαιρα ωστόσο να είναι ηλεκτρισμένη (7 – 12). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στο 6′ άρχισε να μειώνει (18 – 21). Ο ‘Αρης έκλεισε την 1η περίοδο με +1 (22 – 21).

Κυρίαρχοι ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (27 – 25). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στην πορεία άρχισε να μειώνει και η αναμέτρηση  εξελίχθηκε σε ντέρμπι (34 – 33). Ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με +3 (39 – 36).

Τα σταιτιστικά του Α΄μέρους:

Άρης: Κάουαν 8 (3/5 δίποντα), Λόκετ 2, Νετζήπογλου 11 (5/6 δίποντα), Γουίλιαμς 5 (1), Κέλι 10 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Τζούστον 3, Σχίζας, Πουλιανίτης

ΠΑΟΚ: Γκριν, Χριστοδούλου 4, Καμαριανός 5 (2/2 δίποντα), ΝτιΛέο 11 (3/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 4 (3 ασίστ), Ρίβερς 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Λι, Λοβ, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 2, Ρένφρο

Εξαιρετικός ήταν ο Όμηρος Νετζήπογλου στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (49 – 48). Οι «ασπρόμαυροι» στο 7΄κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν το προβάδισμα με +5 (55 – 60). Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την 3η περίοδο με 55 – 64.

Τελική ευθεία…

Και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη, αφού το 4ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (65 – 66). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στο 7΄κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα των +3 (69 – 72). Οι γηπεδούχοι στην πορεία  κατάφεραν να μειώσουν (72 – 74) και έπειτα  να πάρουν το προβάδισμα με +1 (75 – 74).

Ο Λοβ έβαλε δύο κρίσιμες βολές στα 26” και έβγαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ (75 – 76). Στα 15” πριν την λήξη οι διαιτητές  εξέτασαν τη φάση προκειμένου να αποφασίσουν σε ποιο σημείο έγινε φάουλ.  Ο  Άντονι Κάουαν δέχτηκε το φάουλ και ευστόχησε 2 / 2 βολές με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει το ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο (77 – 76).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91 (vid)

Χειρότερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός. Υπάρχει ένας τρόπος να σταματήσεις τη …