Κεντρική Basket League Απόλλωνας Πάτρας – Περιστέρι 74 – 72: «Οι πατρινοί πήραν το θρίλερ»

Απόλλωνας Πάτρας – Περιστέρι 74 – 72: «Οι πατρινοί πήραν το θρίλερ»

5562569 scaled e1649520075477 jpg

Σε μία αναμέτρηση θρίλερ, για τον Απόλλωνα που γύρισε το -9 απέναντι στο Περιστέρι, σε ένα σερί 11-0 πήρε τη νίκη με 74-72. για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (5 -5). Οι φιλοξενούμενοι στην πορεία κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (10 – 14). Άστοχες στα δίποντα (6/17), αλλά εύστοχες στα τρίποντα (4/5) οι δύο ομάδες  στο παιχνίδι. Πολύ ισορροπημένο  ήταν το πρώτο δεκάλεπτο (13 – 18) Η αμάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο  με 15 – 18.

Τα στατιστικά της  1ης περιόδου:
Απόλλωνας Πάτρας: 4/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Περιστέρι: 3/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 μπλοκ.

Στην 2η περίοδο οι περισσότερες επιθετικές επιλογές του Περιστερίου άρχιζαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, με τον Πέτεγουεϊ, τον Γκρέι και τον Κόζι να κινούν τα νήματα στην περιφέρεια (24 – 29). Η πατρινοί στην πορεία άρχιζαν να μειώνουν (32 – 34).

Η ποιότητα του Μπόγρη έκανε τη διαφορά για τον Απόλλωνα Πάτρας στα τελευταία λεπτά, αφού ο 32χρονος σέντερ τελείωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Είχε φτάσει τους 8 πόντους και 4 ριμπάουντ (37 – 37) Από το -7 στο +2 ο Απόλλωνας Πάτρας στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι  έκλεισαν το ημίχρονο στον +1 (39 – 40).

Τα στατιστικά του α΄ μέρους:

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι πετύχαιναν διαδοχικά καλάθια με ΜακΛιν και Τσαλμπούρη, φτάνοντας για πρώτη φορά απόψε στο +4 (46 – 42) Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς άρχισε να μειώνει (53 – 51).

Οι πέντε σερί πόντοι εντός μερικών δευτερολέπτων από το Περιστέρι δίνουν τη λύση και το +6 (58 – 63). Το Περιστέρι έκλεισε και την 3η περίοδο με 59 – 65.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Στην 4η περίοδο η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν άφηνε σε ησυχία το Περιστέρι (63 – 69). Ο Γκίελο έβαζε δύο σερί τρίποντα, από τις δύο γωνίες και δημιουργεί το +9 για το Περιστέρι για πρώτη φορά στον αγώνα (66 – 72).

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το παιχνίδι αφού το Περιστέρι αδυνατούσε να το “τελειώσει”. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έχασαν μαζεμένα ελεύθερα σουτ στα τελευταία λεπτά, και πέταξαν στα σκουπίδια τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν (74 – 72).

Ο Μπόγρης έβγαζε τη φάση του αγώνα, αφού έκανε μπλοκ στον Γκρέι, που επιχείρησε να σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό. Ο Γκρέι σκόραρε με follow στο φινάλε του σαρανταλέπτου, αλλά όπως είδαν οι διαιτητές  στο Instant Replay το καλάθι ήταν εκτός χρόνου. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 74 -72.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.