Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 81-76: Πλησιάζει την 5η θέση

Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 81-76: Πλησιάζει την 5η θέση

anantoloy e1649273090619 jpg

Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Μπάγερν με 81 – 76 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της διοργάνωσης,  αφήνοντας την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στην 8η θέση.

Η εικόνα του αγώνα

Δυναμικά άνοιξαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση (4 – 4) . Οι γηπεδούχοι στην πορεία κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με +6 (20 – 14). Ο Σέιν Λάρκιν είχε πάρει φωτιά, είχε ήδη 12 πόντους από 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/3 βολές μέσα σε 8’. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκλεισε την 1η περίοδο με 28 – 21.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Η Αναντολού Εφές έκλεισε την περίοδο με 8/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/4 βολές, έχει 8 ριμπάουντ (6-2), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και τον Λάρκιν στους 12 πόντους. Η Μπάγερν είχε 4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ (5-1), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και τον Γιάραμαζ στους 6 πόντους.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά η Αναντολού Εφές συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της ως το τέλος , στην Μπάγερν  +10 (38 – 28). Η Γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στους +5 (44 – 39).

Τα στατιστικά του Α΄μέρους>:

Η Αναντολού Εφές έκλεισε το πρώτο μέρος με 11/18 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ (11-5), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη, με τον Λάρκιν στους 14 και τους Μορμάν, Ντάνστον, Σιμόν στους 8. Η Μπάγερν έχει 10/14 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ (13-3), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη και τον Όγκουστιν Ρούμπιτ στους 9 πόντους.

Η φιλοξενούμενοι στην 3η περίοδο άρχισαν να δυσκολεύον τα πράγματα, συγκεκριμένα άρχισαν να μειώνουν την διαφορά (57 – 52). Η Τούρκικη ομάδα όμως δεν το άφησε έτσι, με την άμυνα της και τις επιθέσεις της κατάφερε να επικρατήσει και στην 3η περίοδο με 67 – 65.

Τελική ευθεία… Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, δεν τα παρατούσε, ήθελε τη νίκη (72 – 67). Οι γηπεδούχοι είχαν πατήσει το πόδι στο γκάζι και δεν άφηναν (79 – 72). Όταν το χρονόμετρο έγραφε 1’ πριν το τέλος η διαφορά είχε φτάσει στους +6 (81 – 75). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε τη νίκη με 81  76.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76