Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Εφές 71-85: Τουρκικό πάρτι μέσα στη Λιθουανία

Ζαλγκίρις – Εφές 71-85: Τουρκικό πάρτι μέσα στη Λιθουανία

Ζαλγκίρις

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 85-71 πέτυχε η Εφές επί της Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στη Λιθουανία. Η τουρκική ομάδα νίκησε σχετικά άνετα, χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες.

Πρώτος σκόρερ της Εφές αναδείχθηκε ο Μίσιτς με 20 πόντους. Από τη λιθουανική ομάδα ξεχώρισε ο Καβάνο με 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές κατάφερε να ξεχωρίσει από την αρχή του αγώνα. Με πολύ καλή άμυνα περιόρισε τη Ζαλγκίρις που για ακόμα μια φορά δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πλέον έδινε για τα καλά τον τόνο στην αναμέτρηση. Έτσι πήρε διψήφια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 30-41 υπέρ της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση ξέφυγε. Η Ζαλγκίρις σημείωσε μόλις 10 πόντους, ενώ η Εφές 24. Οι Τούρκοι με όπλο την άμυνά τους και επιθετική αιχμή τον Μίσιτς έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 65-40 υπέρ τους.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η Εφές έφυγε με από τη Λιθουανία με το υπέρ της.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85.

Οι αριθμοί των δυο ομάδων:

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 3 (1), Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Νίμπο 12 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 6 (4 ριμπάουντ), Μινιότας, Γιανκούνας, Μιλάκνις 13 (3/6 τρίποντα), Στρέλνιεκς 2, Κάβανο 22 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιφάι 6

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 15 (2), Μίτσιτς 20 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Πλάις 12 (5/7 δίποντα), Άντερσον 3 ( ριμπάουντ), Λάρκιν 10 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Σίγκλετον, Μπράιαντ 6 (2), Μοερμάν 8 (2), Ντάνστον 11 (6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/28 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 21/33 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 20 ριμπάουντ (20+9), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.