Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπασκόνια 69-72: Τη νίκησε και τη «βύθισε»

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 69-72: Τη νίκησε και τη «βύθισε»

Βιλερμπάν Μπασκόνια

Η Μπασκόνια αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι σε μια σκληροτράχηλη Βιλερμπάν, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-69, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με τη νέα πλέον βαθμολογία, οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 9-15, ενώ από την άλλη, η Βιλερμπάν έπεσε στο 7-16.Πλέον η ομάδα του κόουτς Σπάχια θα παλέψει για να εξανεμίσει και τις τελευταίες τις ελπίδες για παρουσία στα play off  της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Πίτερς με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Μπόλντγουιλ με 14, Κοστέλο με 13 και Φοντέκιο με 12 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Λακόμπ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, ενώ ο Λάιτι βοήθησε πετυχαίνοντας επιπλέον 11. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο σταμάτησε στους 8 πόντους με 2 ριμπάουντ σε 7 λεπτά συμμετοχής.

Κυρίαρχη από την αρχή η Μπασκόνια – Κακό βράδυ η Βιλερμπάν

Η Μπασκόνια, από το ξεκίνημα, κιόλας, του αγώνα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, έχοντας ζεστό τον Γουέιντ Μπόλντγουιν. Ο πρώην «ερυθρόλευκος» με 2/3 τρίποντα στο 6ο λεπτό του αγώνα, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6).

Ο Γουεμπανιάμα μείωσε προσωρινά στους 3 (12-9) για τους Γάλλους, όμως το τρίποντο του Κοστέλο και η βολή του Μπόλντγουιν έδωσαν αέρα 7 πόντων (16-9) στους Βάσκους στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αντετοκούνμπο και Οσετκόφσκι έφεραν ξανά τη διαφορά στο καλάθι (16-14) με τον Ράιστ να διαμορφώνει το 18-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Παρά τα μικρά ξεσπάσματα των Βάσκων (20-15 και 30-24) η Βιλερμπάν είχε πάντα τις λύσεις να βρίσκεται κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να προσπεράσει. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια, με την Μπασκόνια να κρατά ένα ισχνό προβάδισμα με 33-30.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια επέβαλλε τον ρυθμό της όσο περνούσε η ώρα. Με πρωταγωνιστές τους Κοστέλο, Μπόλντγουιν και Φοντέκιο, έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους (43-34).

Όλα αυτά μέχρι τα μισά του τριανταλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Βιλερμπάν ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, η οποία της έδωσε και το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο. Κατάφερε και πάλι να βρει τις λύσεις κόντρα στους φιλοξενούμενους, με τους Αντετοκούμπο και Λάιτι να φέρνουν το παιχνίδι στον πόντο (48-47) στο 29ο λεπτό, ενώ ο Ένοχ απλά διαμόρφωσε το 50-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπορεί στο τέλος του τριανταλέπτου η Μπασκόνια να πήγε στον πάγκο έχοντας το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων, ωστόσο η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 33’ (57-55), με τον Λακόμπ. Τα πράγματα για τους Βάσκους έγιναν ακόμα χειρότερα όταν η διαφορά έφτασε στους πέντε πόντους για τους Γάλλους και πάλι με τον Λακόμπ (62-57).

Λίγο μετά τα μισά της περιόδου, η Μπασκόνια επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι. Όχι μόνο μείωσε (62-60), αλλά πήρε και το προβάδισμα, αλλά πήρε και το προβάδισμα με 68-64 στο 39’. Οι ομάδες σούταραν βολές εκατέρωθεν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Κοστέλο να διαμορφώνει το τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-33, 47-51, 69-72.

Οι αριθμοί των δυο ομάδων:

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Γουεμπανιάμα 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λακόμπ 16 (8/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιό 5 (1/4 τρίποντα), Νάιτ 2 (1/7 σουτ, 0/2 βολές), Γκιστ 6, Οσετκόφσκι 3 (1/5 σουτ, 1/1 βολή), Λάιτι 11 (2)κ, Χάουαρντ (0/3 σουτ), Στραζέλ 9 (1), Αντετοκούνμπο 8 (4/5 δίποντα).

Μπασκόνια (Σπάχια): Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις, Μαρίνκβιτς 5 (1), Φοντέκιο 12 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ίνοκ 5, Κοστέλο 13 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4 (1/5 σουτ), Κούρουτς.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 25/50 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 4/7 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 14/28 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/20 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 5 μπλοκ.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…