Κεντρική Basket League Προμηθέας – Απόλλων Πάτρας 80 – 60: «Διέλυσε» τον Απόλλωνα

Προμηθέας – Απόλλων Πάτρας 80 – 60: «Διέλυσε» τον Απόλλωνα

Απόλλωνα

Ο Προμηθέας υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Πάτρας, για τη 18η Αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε τη νίκη με σκορ 80 -60

Τα ρεκόρ των δύο ομάδων:

Ο Προμηθέας βρίσκεται στο 9-4 (5-1 εντός και 4-3 εκτός έδρας). Ο Απόλλων είναι στο 5-10 (3-4 εντός και 2-6 εκτός έδρας).

Ο Αγώνας

Ο Προμηθέας άνοιξε την αναμέτρηση σημειώνοντας  στα πρώτα 2′  το 7 – 2. Ο Απόλλωνας άργησε να φανεί, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ηλία Ζούρου (12 – 7). Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα, καθ’ όλη την διάρκεια της 1ης περιόδου, την οποία και έκλεισε με 25 – 18.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά (34 – 20). Εξαιρετικοί ήταν οι  Γκραντ και Γκάντ στην επίθεση, καθώς είχαν  17 πόντους (7/8 σουτ) στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν σούταραν σωστά από την περιφέρεια (1/8 τρίποντα) και είχαν μόλις δύο ασίστ για τέσσερα λάθη (38 – 27). Το ημίχρονο έκλεισε ο Προμηθέας με 46 – 33.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα στην 3η περίοδο έφερε τα πάνω – κάτω (66 – 47). Στο πρώτο 5λεπτο του β’ μέρους  σημείωσαν το 7- 7. Οι γηπεδούχοι δεν αισθάνθηκαν κάποια ιδιαίτερη πίεση κι επικράτησαν και στην 3η περίοδο με +21 (61 – 40).

Τελική ευθεία. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν σταμάτησε να χτυπά τον Απόλλωνα, με αποτέλεσμα να πάρει το Πατρινό «ντέρμπι» με +20 (80 – 60)

Τα δεκάλεπτα: 25 – 18, 46 – 33, 61 – 40 , 80 – 60.
Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 21 (10/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Αγραβάνης 11 (10 ριμπάουντ), Σίμπσον 5 (1), Χαντ 12 (5/5 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 4, Λάγιος, Άντριτς 6, Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης.
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Μπόγρης 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 4 (2/11 σουτ), Σίμονς 13 (5/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα), ΜακΛίν 16 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπόαυντ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιακμάς 4, Ζούμπος 1, Δίπλαρος 2 (1/7 σουτ), Κογιόνης.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…