Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Περιστέρι 75- 57: «Σαρωτική» νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 75- 57: «Σαρωτική» νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός

5538684 scaled e1647200514109 jpg

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ για την 17η Αγωνιστική της Stoiximan BasketLeague. Το «τριφύλλι» παρόλες τις απουσίες του πήρε επικράτησε του Περιστερίου με +18,  75 – 57.

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετές απουσίες σε ακόμη ένα παιχνίδι, αφού ο Δημήτρης Πρίφτης έχει μόλις -και μετά βίας- δέκα παίκτες στη διάθεσή του. Μεταξύ αυτών ο Νεοκλής Αβδάλας και ο Εμμανουήλ Δήμου. Για τους πράσινους επέστρεψε στην δράση ο Ντάριλ Μέικον, ο οποίος βέβαια -όπως κι ο Λευτέρης Μποχωρίδης– έκανε απλά ένα μέρος του προγράμματος στη χθεσινή τελευταία προπόνηση.

Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Περιστερίου έκανε απόψε ο Ντάνι Αγκμπελίς, ο οποίος αποκτήθηκε για την τελική ευθεία της σεζόν.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με Μέικον, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι για το Περιστέρι είναι οι Μωραΐτης, Κατσίβελης, Γκρέι, Χρυσικόπουλος και Μπράουν.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε την αναμέτρηση με τους Ντάριλ Μέικον και Οκάρο Ουάιτ να σημειώνουν τους πρώτους πόντους (8 – 0). Το Περιστέρι ξεκίνησε το παιχνίδι με 0/5 σουτ, δεν είχε σκοράρει μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Οι Περιστερίωτες μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μίλαν Τόμιτς «ξύπνησαν» και σημείωσαν τους πρώτους του πόντους (12 – 8).

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως κυριαρχεί στα ριμπάουντ. Από την άλλη ο Γουάιτ συνεχίζει να κάνει ζημιά στην άμυνα του Περιστερίου, φτάνοντας τους 8 πόντους με ανάποδο λέι απ.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, είχαν 0/5 σουτ από τα 6μ75. Ο Γκρέι έβαλε πέντε σερί πόντους και υποχρέωσε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ (16 – 13). Με δεδομένα τα προβλήματα, ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε από νωρίς χρόνο συμμετοχής στον Αβδάλα. Τον πέρασε στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά της περιόδου. Το «τριφύλλι» έκλεισε την 1η περίοδο με 20 – 13.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Παναθηναϊκός: 6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 1 μπλοκ.

Περιστέρι: 5/9 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίσ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.

Το «ρεσιτάλ» του Παπαγιάννη και του Γουάιτ…

Ο Λεωνίδα Κασελάκης άνοιξε την 2η περίοδο σημειώνοντας το (22 – 13) για τους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε διψήφιο προβάδισμα, με όπλο την δράση των ψηλών του. Ο Παπαγιάννης με τον Γουάιτ είχαν πετύχει τους 14/24 πόντους των πρασίνων (28 – 14). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα και δεν είχαν εκμεταλλευτεί το γεγονός πως οι γηπεδούχοι κινήθηκαν με μικρό ροτέισον, ειδικά στην περιφέρεια (32 – 17). Με +17 έκλεισε το ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη 40- 23.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ά μέρους:

Παναθηναϊκός: 12/20 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7/10 βολές, 25 ριμπάουντ (19+6), 6 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ.

Περιστέρι: 5/14 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 1/4 βολές, 15 ριμπάουντ (8+7), 5 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, οι πράσινοι συνέχισαν να χτυπάνε από τα πρώτα λεπτά (44 – 27). Τάιμ άουτ στο ΟΑΚΑ με 4’13” για την τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να έχει ως πρώτους σκόρερ τον Μωραΐτη και τον Γκρέι με 7 πόντους.

Τα ποσοστά των φιλοξενούμενων είχαν πέσει ακόμη περισσότερο στο τρίποντο (5/26 – 19%). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε 64% στα δίποντα και οι 28 του πόντοι στη ρακέτα έκαναν τη διαφορά (52 – 41). Το «τριφύλλι» κατέκτησε και την 3η περίοδο με σκορ 58 – 43.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Παναθηναϊκός: 16/26 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Περιστέρι: 10/23 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 2/6 βολές, 25 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη.

Τελική ευθεία.. Η νίκη άρχιζε να «πρασινίζει» αφού η διαφορά είχε φτάσει στους +17 (60 – 43).  Η διαφορά έφτασε εως και τους +22 (66 – 44). Το παιχνίδι είχε πάρει κλίση – ο Λευτέρης Μποχωρίδης σημείωσε ένα εύστοχο 2ποντο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 69- 48. Τη νίκη πήρε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 75 – 57.

Τα δεκάλεπτα: 20 – 13, 40 – 23, 58 – 43, 75 – 57

Οι διαιτητές: Πιτσίλκας – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κασελάκης 7 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 17 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1/8 τρίποντα), Δήμου, Μποχωρίδης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβδάλας, Χουγκάζ 2, Έβανς 1 (5 ριμπάουντ).

Περιστέρι (Τόμιτς): Μωραΐτης 11 (1/8 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 9 (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 1 (4 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/5 τρίποντα), Κόζι 4 (1/7 σουτ), Πέτεγουεϊ 3 (1), Γκίελο 5 (1/7 τρίποντα), Χρηστίδης, Αγκμπελίς.

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…