Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-81: Άλωσαν την Λεωφόρο οι «Ερυθρόλευκες»

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-81: Άλωσαν την Λεωφόρο οι «Ερυθρόλευκες»

olympiaos

Με όπλο την απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-76 του Παναθηναϊκού για την εξ αναβολής 14η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Νίκη από…γρανίτη πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι «Ερυθρόλευκες» επικράτησαν 81-76 του Παναθηναϊκού για την εξ αναβολής 14η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Πλέον οι Πειραιώτες προσπέρασαν τις «Πράσινες» στην βαθμολογία με το απόλυτο στις νίκες (13-0), αλλά με ματς λιγότερο.

Μετά τη νίκη στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 κόντρα στον Παναθηναϊκό και πλέον έχει σαφές προβάδισμα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα. Ωστόσο η πολύ καλή απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο τον οδήγησε στην νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός είχε σε δαιμονιώδη φόρμα τις Σταμάτη και Νικολοπούλου. Καθοριστικής σημασίας ήταν και η απόδοση της Σπυριδοπούλου η οποία έβαλε 7 σερί πόντους (από 61-60 σε 61-67). Πλουφ,Χάμπλιν και Βίτολα είχαν επίσης πολύ καλή απόδοση.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό που υπήρχε από τον κόσμο στις εξέδρες, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε διαδοχικά λάθη και πήρε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρτς ήταν επιπόλαιες στη διαχείριση των κατοχών τους, χάρη στη Μισέλ Πλουφ όμως έμειναν κοντά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-15 στο 10′).

Το επόμενο πεντάλεπτο ήταν ομολογουμένως κάκιστο, από αμφότερες τις ομάδες. Τα πολλά άστοχα σουτ και τα λάθη δεν βοήθησαν στον ρυθμό της αναμέτρησης, με τις πράσινες να διατηρούν βέβαια το προβάδισμα (21-19 στο 15′). Τα τρίποντα της Εβίνας Σταμάτη από εκείνο το σημείο κι έπειτα βοήθησαν τον Ολυμπιακό να “ξεκολλήσει” στην επίθεση.

Όσο η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου ήταν άστοχη (0/4 σουτ στο ημίχρονο) οι ερυθρόλευκες δεν μπορούσαν να πάρουν τα ηνία. Εν τέλει, το πρώτο μέρος έκλεισε στο +5 (36-31) για τον Παναθηναϊκό, χάρη σε τρίποντο που σημείωσε η Φεϊόντα Φιτστζέραλντ σχεδόν με την εκπνοή του χρόνου.

Το τριφύλλι ήταν εξαιρετικό στην αρχή του δεκαλέπτου, έφτασε μέχρι το +8 (44-36 στο 25′), αλλά η Αγγελική Νικολοπούλου έκανε τη δουλειά προκειμένου η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς να μειώσει στον πόντο (57-56 στο 30′).

Με την ψυχολογία των πρασίνων να είναι εύθραυστη, δεδομένου ότι η διαφορά είχε εξανεμιστεί, η Άννα Σπυριδοπούλου πήρε την επιθετική μπαγκέτα για τον Ολυμπιακό έκανε τη διαφορά. Με επτά διαδοχικούς δικούς της πόντους, οι φιλοξενούμενες έφεραν τα πάνω κάτω κι έφτασαν μέχρι το +6 (61-67) με πέντε λεπτά για το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον πρόβλημα τόσο επιθετικό όσο κι αμυντικό, το οποίο δεν λύθηκε μέχρι το φινάλε. Η Σεκόια Χολμς και η Φεϊόντα Φιτστζέραλντ πήραν πρωτοβουλίες, πήγαν σε προσωπικές φάσεις, αλλά δεν έφταναν για το τριφύλλι. Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη – χρυσάφι για τη συνέχεια της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Τα στατιστικά του αγώνα

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (6/16 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φιτστζέραλντ 20 (7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λύμουρα 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2 (4 ριμπάουντ).

Ολυμπικακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1/7 σουτ, 1/2 βολές), Σταμάτη 19 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Δίελα, Βιτόλα 12 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (4/5 δίποντα).