Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 80 – 67: «Έβγαλε αντίδραση»

Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 80 – 67: «Έβγαλε αντίδραση»

pao bc e1647983918783 jpg

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Μπάγερν Μονάχου για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλε αντίδραση, έπειτα απο την ήττα της στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό και πήρε το ματς με 80 – 67 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Ο Αγώνας

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός σημειώνοντας στα πρώτα 3΄το 7 – 2. Η Μπάγερν στο 4′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τους «πράσινους» 7-7 αφήνοντας το στίγμα της στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν το άφησε έτσι και μέσα σε 2′ δημιούργησε μια διαφορά εννέα πόντων 21 – 12. Το «τριφύλλι» έκλεισε την 1η περίοδο με +10 (26 – 16).

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι άρχισε να μειώνει την διαφορά  (30 – 27). Ο Παναθηναικός δεν τον άφησε στιγμή να ξεφύγει (40 – 33). Ο Οκάρο Ουάιτ έκλεισε το ημίχρονο με 2 εύστοχες  βολές (42 – 35).

Η Μπάγερν Μονάχου στην 3η περίοδο άρχισε να μειώνει (46 – 40). Το παιχνίδι στο 8′ άρχισε να εξελίσσεται σε ντέρμπι 53 – 51. Η ομάδα του Μονάχου από εκεί που το σκορ ήταν 53 – 47 κατάφεραν να μειώσουν στους +2 (53-51). Ο Παναθηναϊκός έκλεισε και την 3η περίοδο με σκορ 55- 52.

Η 4η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο, και οι δύο ομάδες θέλανε την νίκη (66 – 64). Το «τριφύλλι» με τον Νέντοβιτς και τον Οκάρο Ουάιτ έφτασε ξανά την διαφορά στους +10 (74 – 64). Η αναμέτρηση άρχισε να «πρασινίζει» (76 – 65). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τη νίκη με σκορ 80 – 67.

Τα δεκάλεπτα: 26 – 16, 42 -35, 55 -52,80 – 67.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 18 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κασελάκης 2 (5 ασίστ), Γουάιτ 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 14 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ, Έβανς 2, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 15 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Τόμας 12 (2), Χάντερ 2, Γιάραμαζ 8 (4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούτσιτς 4 (1/7 σουτ), Τζορτζ, Ομπστ, Τσίπσερ, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σίσκο 5 (1), Χίλιαρντ 15 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 8 (2)

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…