Κεντρική Ψαγμένα Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβιβ 83 – 95: Η άμυνα του τον πρόδωσε

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβιβ 83 – 95: Η άμυνα του τον πρόδωσε

pao 2 e1648576611673 jpg

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Μακάμπι Τελ Αβιβ σε εξ αναβολή αναμέτρηση της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη γνώρισε ακόμη μία ήττα με 83 – 95.

Οι αρχικές πεντάδες του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Έβανς και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι για τη Μακάμπι ήταν οι Γουίλμπεκιν, Έβανς, Νάναλι, Γουίλιαμς και Ζίζιτς.

Ο Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός στην 1η περίοδο είχε καλές επιλογές και αποφάσεις στην επίθεση, Ο Παπαπέτρου είχε πάρει ένα μεγάλο κομμάτι της δημιουργίας από τον Σαντ Ρος (8  5). Οι φιλοξενούμενοι  στην πορεία έτρεξαν ένα σερί εννέα αναπάντητων πόντων, χτυπώντας σε πρώτο χρόνο μέσα από τη ρακέτα κι εν συνεχεία στο transition (8 – 14).

Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, με αμφότερες ομάδες να επιδιώκουν να τρέξουν το γήπεδο για να πετύχουν εύκολα καλάθια. Δεν το πετύχαιναν απόλυτα, καθώς οι παίκτες και των δύον  έκαναν αρκετά λάθη στο κομμάτι των αποφάσεων (16 – 14). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 26 – 23.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Παναθηναϊκός: 5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ (8+1), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: 4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ (7+1), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη.

Το τριφύλλι άνοιξε δυναμικά την 2η περίοδο (35 – 29).  Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, κάτι που φαινόταν τόσο από τις 11 ασίστ, αλλά κι από τα ποσοστά σε δίποντα (61.5%) και τρίποντα (50%), 37 – 32. Η ομάδα του Έβι Έβεν άρχισε να μειώνει στο 6΄ (40 – 38).

Ο Μαντζούκας είχε δώσει 8 πόντους στον Παναθηναϊκό με 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα σε 8’58” (43 – 38).Τεχνική ποινή δέχτηκε ο Παπαγιάννης για την ένταση που δημιουργήθηκε με τον  Ρέινολντς. Η Μακάμπι Τελ Αβιβ έκλεισε το ημίχρονο με 46 – 55.

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:

Μακάμπι Τελ Αβίβ: 16/26 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 16 ριμπάουντ (14+2), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Ο Παναθηναϊκός είχε κρατήσει στο “μηδέν” τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε 3′ στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά δεν είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί το γεγονός. Στα 5’53” για το τέλος της 3ης περιόδου, ο Μαντζούκας αποβλήθηκε με πέντε φάουλ (51 – 59).

Η ομάδα του Έβι Έβεν στο 7΄πέτυχε τα της πρώτα καλάθια για το 3ο δεκάλεπτο, είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης, με τον Ρέινολντς (12 πόντοι) και τον Νάναλι (12 πόντοι) να ηγούνται επιθετικά. Συν τον Έβανς που είχε 9 πόντους και 5 ασίστ.

Η Μακάμπι έκλεισε και την 3η περίοδο με 56 – 70. Ο Ντιμπαρτολομέο ευστόχησε για τρεις και οδήγησε τη διαφορά στο +12 για τους φιλοξενούμενους.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Τελική ευθεία…

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά.. (61 – 76). Στα 8’41” για το τέλος του αγώνα, η Μακάμπι έβαλε δύο σερί εύκολα καλάθια και υποχρέωσε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός  δεν απέδιδε ούτε σε άμυνα ούτε σε επίθεση (64 – 76). Η Ισραηλινή ομάδα πήρε τη νίκη με 83 – 95.

Τα δεκάλεπτα: 26 – 23, 46 – 55, 58 – 70,83 -95

Τα στατιστικά:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 13 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 8 (1), Νέντοβιτς 21 (1/1 δίποντο, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 11 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 2 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 9 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Έβανς 11 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Καλέιρο, Γουίλιαμς 17 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέινολντς 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Νάναλι 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 13 (6/9 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Ζιβ 9 (1).