Κεντρική Διεθνή Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 85 – 68: Έδειξε ανωτερότητα

Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 85 – 68: Έδειξε ανωτερότητα

baskonia e1647637931305 jpg

Η Μπασκόνια υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου για την 30η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με τη συνέπεια της επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 85 – 68.

Ο Αγωνας

Με τις ρωσικές ομάδες εκτός συζήτησης, η Μπασκόνια βρίσκεται στο 9-15, ενώ η Άλμπα Βερολίνου είναι στο 9-12.

H Μπασκόνια ξεκίνησε ορεξάτη την αναμέτρηση, βρέθηκε στο +6 (8 – 2 στο 3’) αλλά στην πορεία αυτό άλλαξε. Η Άλμπα στο 6’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (11 – 13). Με το εύστοχο τρίποντο τού Ρόκας Γκιεντράιτις η Μπασκόνια πήρε ξανά το προβάδισμα (14 – 13). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 21 – 10.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μέχρι και το 7’ κρατούσαν τη διαφορά στους +8 (33 – 25). Η ομάδα του Γκονζάλες προσπαθούσε να αλλάξει το παιχνίδι, αλλά μάταια (40 – 27). Η Μπασκόνια έκλεισε το ημίχρονο με 44 – 31.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

Η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/18 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 8/10 βολές, έχει 21 ριμπάουντ (15-6), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 4 λάθη.

Η Άλμπα έχει 6/21 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 4/6 βολές, 20 ριμπάουντ (10-10), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Γκιεντράιτις με 12 και Σμιθ με 8 είναι οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, η διαφορά είχε φτάσει και τους +12 (51 – 39). Μέχρι και το 8 ‘ η διαφορά ήταν στους +9 (62 -53). Η ομάδα του Βερολίνου «πάτησε το γκάζι» και στο 30’ σημείωσε το 62 – 60. Η Μπασκόνια επικράτησε και στο 3ο δεκάλεπτο με +4 (64 – 60).

Τελική ευθεία..  Ο Τάντας Σεντεκέρσκις και ο Ρόκας Γκιεντράιτις με τα εύστοχα καλάθια τους σημείωσαν το 69 – 60. Το παιχνίδι άρχιζε να «γέρνει» προς την μεριά της Μπασκόνια ,αφού η διαφορά είχε φτάσει στους +15 (79 -64).

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Άλμπα Βερολίνου και με τις σωστές της επιθέσεις, σημείωσε τη 10η νίκη της με 85 – 68.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…