Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Μονακό 88-83: Η βραδιά του Καλάθη συνδυάστηκε με νίκη

Μπαρτσελόνα – Μονακό 88-83: Η βραδιά του Καλάθη συνδυάστηκε με νίκη

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έστω και δύσκολα επικράτησε της Μονακό με 88-83 σε μια βραδιά που ανήκε ολοκληρωτικά στον Ελληνομαρικάνο γκαρντ Νικ Καλάθη. Ο ηγέτης της ομάδας της Βαρκελώνης μοίρασε ασίστ στον Σανλί και έγινε πρώτος πασέρ στην ιστορία της Euroleague, όπως μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Πρώτος σκόρερ των «Μπλαουγκράνα» αναδείχθηκε ο Έξουμ με 22 πόντους, ενώ από την ομάδα του Πριγκιπάτου ξεχώρισε ο με Τζέιμς με 19.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα έφτασε τις 21 νίκες ενώ έχει και μόλις 5 ήττες. Από την άλλη η Μονακό έχει 14 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Δυο δεκάλεπτα χρειάστηκε για να νικήσει η Μπαρτσελόνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα μη μπορώντας να ξεχωρίσουν. Υπήρχε ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες στο τέλος του να έχουν από 20 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Έσφιξε την άμυνα της και δέχθηκε μόλις 16 πόντους, ενώ σημείωσε 22. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό μπήκε με διάθεση να αντιδράσει. Έτσι και με 6:49” να απομένουν ο Μοτεγιούνας σημείωσε το 49-41. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά πέριξ των 5-6 πόντων. το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 66-62.

Στην τελική ευθεία η Μπαρτσελόνα μπήκε κάπως μουδιασμένα, με τη Μονακό να έχει στα χέρια της τον έλεγχο. Έτσι και με 5 λεπτά να απομένουν για το τέλος ο Τζέιμς έκανε το 70-73. Ωστόσο στη συνέχει η ομάδα του Σάρας αντέδρασε και πάλι, παίρνοντας προβάδισμα με τον Έξουμ για το 76-75, 3′ πριν το τέλος. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 88-83.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά πατώντας ΕΔΩ

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβς 11 (3/6 δίποντα, 5/6 βολές), Έξουμ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 9 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 9 (1), Λαπροβίτολα 7 (1/7 σουτ, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Αμπρίνες, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 7 (1), Μίροτιτς 11 (3), Καλάθης 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 2, Μπέικον 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Βέστερμαν 8, Τόμας 6, Ντιάλο 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 14 (6/9 δίποντα, 2/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Ουαταρά, Φαλ-Φέιγ, Χολ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/39 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 19/23 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/18 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη