Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 75-58 – «Στάση» Τελ Αβιβ για το Μιλάνο

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 75-58 – «Στάση» Τελ Αβιβ για το Μιλάνο

milano e1647984378688 jpeg

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έβαλε φρένο στην ξέφρενη πορεία της Αρμάνι Μιλάνο και έκανε ένα ανέλπιστο δώρο στον Ολυμπιακό στην μάχη των πλέι-οφ.

Μια νίκη που της επιτρέπει να βλέπει με άλλο μάτι την πρόκριση στην 8αδα πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η «Ομάδα του Λαού» επικράτησε 75-58 του Μιλάνου και έκανε ένα ανέλπιστο δώρο στον Ολυμπιακό ο οποίος παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας. Αυτή είναι η 5η σερί νίκη για τους Ισραηλινούς, καθώς η τελευταία ήττα χρονολογείται στις 16/12 κόντρα στην Εφες. Μέσα σε 9′ (23-32) η Μακάμπι έτρεξε σερί 24-7 και γύρισε το 42-41 σε 66-48 το οποίο έκρινε το ματς.

Η ήττα αυτή έβαλε το Μιλάνο σε πολύ μεγάλους μπελάδες ακόμα και για το πλεονέκτημα. Η Εφες την πλησίασε στις 2 νίκες και θα αντιμετωπίσει τους Ιταλούς στην Κων/πολη. Η διαβολοβδομάδα θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη εντός έδρας κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εικόνα του αγώνα

Οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή περίοδο. Η Μακάμπι ήταν κυρίαρχη στην πρώτη και το Μιλάνο στην δεύτερη. Οι γηπεδούχοι μετά το 8-9 του 4ου λεπτού έκαναν σερί 15-2 για να προγηγηθούν με 23-11 στο τέλος της περιόδου.

Η «Ομάδα του Λαού» ήθελε πάση θυσία τη νίκη. Και το έκανε με θαυμάσιο τρόπο στην δεύτερη περίοδο ανοίγοντας την ψαλίδα στους 16 (37-21). Ωστόσο η κατάσταση άλλαξε στο τέλος του πρώτου ημιχρονου. Με σερί 16-3 το Μιλάνο μείωσε σε 40-37 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το σκορ παρέμεινε ρευστό και μετά το τρίτο δεκάλεπτο (42-41). Εκεί μίλησε η κλάση των Έβανς και Ζίζιτς οι οποίοι με ένα σερί 7-0 πήρε κεφάλι 8 πόντων λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Διαφορά η οποία έγινε διψήφια δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια δυσκολία στην επίθεση. Σε 6,5 λεπτά έβαλε μόλις 5 πόντους. Έτσι η Μακάμπι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 56-46.

Η Μακάμπι τελείωσε το παιχνίδι στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου αφού διεύρυνε ακόμη περισσότερο το σερί της, ανοίγοντας την «ψαλίδα» της διαφοράς στους 18 (66-48). Ήταν πια φανερό ότι η Μιλάνο δεν είχε τρόπο να επιστρέψει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι και συμβιβάστηκε με την ήττα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Μακάμπι. Άνοιξε την ψαλίδα στους 18 (66-48) και κλείδωσε το παιχνίδι εκεί. Το Μιλάνο ήταν πλέον ανήμπορο να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 23-11, 40-37, 56-46, 75-58