Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπασκόνια 94-93: Ο ψύχραιμος Γουίλμπεκιν έδωσε τη νίκη

Μακάμπι – Μπασκόνια 94-93: Ο ψύχραιμος Γουίλμπεκιν έδωσε τη νίκη

Μακάμπι

Η Μακάμπι νίκησε με 94-93 τη Μπασκόνια στο Ισραήλ. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και ήταν εξ αναβολής.

Ήταν η 12η νίκη της ισραηλινής ομάδας στη Euroleague, παραμένοντας ζωντανή στη μάχη της 8αδας. Αντιθέτως η Μπασκόνια, κάνει παρέα στους ουραγούς, Παναθηναϊκό και Ζαλγκίρις, καθώς έκανε την 18η ήττα της.

Πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι ήταν οι Ζίζιτς και Νάναλι που πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος. Από την άλλη ξεχώρισε ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» Μπόλντουιν με 27.

Ο Γουίλμπεκιν έβαλε τις βολές και η Μακάμπι νίκησε

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Καμία δεν κατάφερνε να ξεφύγει με πάνω από 4-5 πόντους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 28-27.

Στο συνέχεια, η Μακάμπι κατάφερε κάπως να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης. Ωστόσο η Μπασκόνια δεν άφηνε τους γηπεδούχους να χρίσουν μεγάλες διαφορές. Ήταν αρκετά κοντά στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 56-50.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Με τον Μπόλντουιν ως επιθετική αιχμή, προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 71-77.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έδωσαν σκληρή μάχη για τη νίκη. Συγκεκριμένα, με τη Μακάμπι να βρίσκεται 6 πόντους πίσω στο σκορ μπόρεσε να φτάσει απόσταση 3 πόντων. Με το χρονόμετρο να γράφει 5μιση λεπτά για τη λήξη, ο ο Ζίζιτς έκανε το 83-84. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δυο ομάδες ευστόχησαν από τη γραμμή των βολών, με τη Μακάμπι να νικά δια χειρός Γουίλμπεκιν με 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 56-50, 71-77, 94-93

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μακάμπι (Εβέν): Γουίλμπεκιν 17 (2/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Έβανς, Καλογιάρο 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 6, Ρέινολντς 6, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάναλι 21 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 21 (9/9 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζιβ 7 (1)

Μπασκόνια (Σπάχια): Μπάλντουιν 27 (6/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 10 (2), Ίνοκ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοστέλο 11 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτετς 5 (1), Γκεντράιτις 15 (1), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 21/34 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 25/27 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 26/38 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 8/13 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη