Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου – Άρης 77 – 64: «Κλείδωσε» τη θέση του στην 4αδα ο Κολοσσός

Κολοσσός Ρόδου – Άρης 77 – 64: «Κλείδωσε» τη θέση του στην 4αδα ο Κολοσσός

5531643 scaled e1646498504228 jpg

Ο Κολοσσός Ρόδου υποδέχτηκε τον Άρη για την 16η Αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι Θεσσαλονικιοί πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 77 – 64 . Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε το 7 -1 και «κλέιδωσε την θέση της στην 4αδα

Ο Κολοσσός βρίσκεται στην τρίτη θέση με ρεκόρ 9-5 (6-1 εντός και 3-4 εκτός έδρας). Ο Άρης βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας με 6-8 (5-3 εντός και 1-5 εκτός έδρας).

Ο Αγώνας

Δυναμικά στην αναμέτρηση μπήκε ο Κολοσσός αφού από τα πρώτα λεπτά έκανε το 9 – 4. Στην συνέχεια ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Ροδίτες 9 – 9. Η αναμέτρηση μέχρι το 9’ λεπτό κυλούσε πόντο – πόντο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε να ξεφύγει και πήρε το 1ο δεκάλεπτο με 13 – 16.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν πολλά.. Ως τα μισά του δεκάλεπτού το σκορ ήταν πολύ κοντά 20 – 22. Με τον Χάνλαν οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πάρουν μία ανάσα και να βγούνε μπροστά στο σκορ με +6 (20 – 26) . Έπειτα οι Ροδίτες άρχιζαν να ροκανίζουν την διαφορά (30 – 32). Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό ως το τέλος (34 – 32).Ο δυναμισμός με τον οποίο έπαιζε ο Άρης ήταν εντυπωσιακός. Ο Κολοσσός είχε 1/12 τρίποντα και τέσσερις ασίστ για επτά λάθη, την ώρα που ο Όλι Χάνλαν είχε φτάσει τους 13 πόντους και η ομάδα του τα 22 ριμπάουντ, οκτώ περισσότερα από τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των θεσσαλονικιών και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 24 -22.

Τα στατιστικά του Α’ μέρους

Ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο μέρος με 12/21 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 1/3 βολές, 18 ριμπάουντ (12-6), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 7 λάθη. Ο Άρης έχει 8/13 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 25 ριμπάουντ (18-7), 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λάθη. Γουίλιαμς, Μίλερ, Ποτ έχουν από 8 πόντους, ο Χάνλαν έχει 13 για τους  «κιτρινόμαυρους» .

Η 3η περίοδος ξεκίνησε… Ο Νίκος Καμάρας μείωσε την διαφορά στον +1 (36 – 35). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε να κρατάει τα ηνία του σκορ με +5 (47 – 42) Οι Ροδίτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν,  έφτασαν την διαφορά ως τους  +9 (56– 49). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να ξεφύγουν αλλά δεν τα κατάφεραν, οι ροδίτες ήταν οι ηγέτες της 3ης περιόδου με σκορ 58 -52.

Τελική ευθεία.. Κολοσσός έφτασε την διαφορά στους +10 (64 – 54), αφήνοντας τον Άρη χαμηλά στο σκορ.. Ο Χάνλαν κράταγε ζωντανή την ομάδα της Θεσσαλονίκης (65 – 59). Οι Ροδίτες  έπαιζαν με τον χρόνο αφού ήταν σίγουροι για τη νίκη με +10 (72 -62). Ο Άρης δεν τα κατάφερε , η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήρε τη νίκη με +13 (77 – 64)

Τα δεκάλεπτα: 13 – 16, 24 -22, 58 -52, 77 – 64

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 17η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στην Νίκαια με τον Ιωνικό (12/3 στις 17:00), ενώ ο Άρης θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (13/3 στις 17:00).

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 10 (2/3 δίποντα, 2/13 τρίποντα), Μίλερ 17 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Χατζηδάκης 4, Ποτ 10 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 1, Μαργαρίτης 5 (11 ριμπάουντ), Φλόιντ 8 (2/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές)

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 2 (8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Κάουαν 24 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καμάρας 9 (2), Νετζήπογλου 2, Χάνλαν 20 (3/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πουλιανίτης, Πετανίδης, Λόκετ 5, Κώττας 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 23/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 10/14 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/32 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 16/22 βολές, 46 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 11 επιθετικά), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 23 λάθη

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…