Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 62 – 65: «Κιτρινόμαυρο το θρίλερ στην Ρόδο»

Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 62 – 65: «Κιτρινόμαυρο το θρίλερ στην Ρόδο»

scaled e1648396682481 jpg

Σε ένα ματς που κυνήθηκε σε χαμηλά νερά και εξελίχθηκε σε θρίλερ επικράτησε η ΑΕΚ  επί του Κολοσσου με σκορ 62 – 65 με τον έμπειρο τεχνικο της, Κούρο Σενγκουρα να κάνει το ντεμπουτο του.

Τα ρεκόρ

Ο Κολοσσός μπηκε στην  με το 10-6, αλλά κυρίως το 7-2 εντός έδρας, ενόσω η ΑΕΚ -με τον Κούρο Σεγούρα πλέον στον πάγκο της μετά την αλλαγή προπονητή- έρχεται με το 8-9.

Ο Αγώνας:

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση ο Κολοσσός, σημειώνοντας στα πρώτα 4΄το 11 – 5. Οι δεύτερες επιθέσεις από 4 επιθετικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Ένωση να κρατήσει επαφή με τον με τους νησιώτες, ο οποίοι είχαν περισσότερους τρόπους να φτάσουν στο καλάθι (13 – 8). Η ΑΕΚ άρχισε να μειώνει (11 – 7). Με  το κλέψιμο του Ράουτινς, που τελείωσε με λέι απ, έκλεισε η 1η περίοδος 13-16.

Στατιστικά Α’ μέρους:

Ο Κολοσσός είχε 10/22 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (14 αμυντικά, 2 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Η ΑΕΚ είχε 6/17 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/10 βολές, 27 ριμπάουντ (15 αμυντικά, 12 επιθετικά), 4 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γουίλιαμς των 15 πόντων από 6/8 σουτ (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου ο Κουζέλογλου με 6 αλλά και 1/7 σουτ!

Το ξέσπασμα…

Εγλωβισμένος επιθετικά ήταν στην 2η περίοδο ο Κολοσσός, ο οποίος  δεν είχε σκοράρει για περισσότερα από 6 αγωνιστικά λεπτά, κάτι που η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε για να κρατήσε το προβάδισμα (16 – 20). Οι 13 πόντοι του Γουίλιαμς και το ξέσπασμα του Μίλερ βοήθησαν δτην πορεία την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να βρεθεί στο +4 με επιμέρους 12-0 ( 28 – 25). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρνο με + (32 – 31).

Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Ο Κολοσσός είχε  10/22 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (14 αμυντικά, 2 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Η ΑΕΚ είχε  6/17 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/10 βολές, 27 ριμπάουντ (15 αμυντικά, 12 επιθετικά), 4 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γουίλιαμς των 15 πόντων από 6/8 σουτ (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου ο Κουζέλογλου με 6 αλλά και 1/7 σουτ.

Στην αρχή της 3η περίοδου ο Ράουτινς και Φιλιππάκος εππέστρεψαν στην ΑΕΚ να προσπεράσει με δύο 3ποντα (34 – 39). Σε λιγότερα από 5 ‘  η ομαδα του Κούρο Σενγκουρα είχε σημειώσει 3 λάθη (41 – 42). Στην πορεία η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι καθως κυλούσε πόντο – ππόντο (42- 42). Η 3η περίοδος έκλεισε με ισοπαλία 45 -45.

Τελική ευθεία..

Τελευαία περίοδος… Με το σταγονόμετρο κυλούσαν οι φάσεις αφού μετά από 1’55” το σκορ ήταν 1-2 (48 – 47). Η αναμέτρησησυνέχισε να πηγαίνει πόντο (55 – 55). όταν το χρονόμετρο έγραφε 3’27” για τη λήξη, η κατάσταση στο ματς ήταν οριακή, διότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν έβγαζε σιγουριά νίκης.

Ούτε είχε τον τρόπο να επιβληθεί (58 – 57). Στον πόντο η διαφορά 1′ πριν την λήξη 61 – 60. Το προβάδισμα πήρε η ΑΕΚ με τον Μαυροειδή, 62-64 στα 14.5″ για το τέλος.  Την νίκη πήρε η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα με σκορ 62 – 65.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32 – 31 , 45 -45 , 62 – 65.

Οι διαιτητές;: Παπαπέτρου – Τζιοπάνος – Τσώνος

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…