Κεντρική Basket League Ηρακλής – Λάρισα 85-90: «Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι»

Ηρακλής – Λάρισα 85-90: «Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι»

Ηρακλής

Ο Ηρακλής υποδέχτηκε τη Λάρισα για τη 18η Αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Τη νίκη πήρε η ομάδα του Φώτη Τακιανού με σκορ 90-85.

Ο Αγώνας:

Ο Ηρακλής είχε μπει πάρα πολύ δυνατά στο ματς και προηγούνταν με 9-0 με τον Γουντς να έχει 4 πόντου. Η ομάδα του Κώστα Μέξα εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα της Λάρισας  (17 – 10).  Ο Ζώης Καράμπελας έκλεισε εντυπωσιακά το 1ο δεκάλεπτο με buzzer-beater τρίποντο σχεδόν από το κέντρο (28 – 19).

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού στη 2η περίοδο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον +1 (28 – 29). Στην πορεία η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (45 – 47). Η Λάρισα έκλεισε το ημίχρονο με +5 (45 – 50).

Η 3η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι,  αφού και οι δύο ομάδες θέλανε τι νίκη. Το προβάδισμα πήρε πολύ γρήγορα η Λάρισα με διάφορα 9 πόντων (60 -69). Η ομάδα του Φώτη Τακιανου έκλεισε και την 3η περίοδο με 62 -73.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο «Γηραιός» άρχισε να μειώνει 69- 80. Οι Λαρισαίοι κρατούσαν τη διαφορά στους +10 (72-82) ως και το 7’ λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 28 -19, 45-50 , 62-73, 85-90.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4), Σταμάτης 9 (1), Ρότεν 11, Χένρι 8 (1), Γκάρετ 16, Φίλλιος, Χαριτόπουλος 7 (1), Ντολεζάι 3 (1), Έιμπραμς 10 (2), Παπαδάκης.
ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 17, Κρουμπαλί 10, Τσαϊρέλης 9, Σπυρόπουλος, Γκριν 6 (2), Ζάρας 7 (1), Καράμπελας 8 (2), Παπαντωνίου, Μπέρζινς 12 (2), Μάριτς 10, Μούντι 11.

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…