Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 65 – 62: «Κατάθεση ψυχής έδωσαν οι Σέρβοι»

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 65 – 62: «Κατάθεση ψυχής έδωσαν οι Σέρβοι»

HollinsReal jpg

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχτηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε εξ αναβολής αναμέτρηση στο Βελιγράδι για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 65-62  βάζοντας την «Βασίλισσα» σε κίνδυνο

Το παιχνίδι του Βελιγραδίου είναι το πρώτο που διεξάγεται μετά την απόφαση των μετόχων της EuroLeague για αλλαγή στον τρόπο κατάταξης των ομάδων. Κατόπιν ψηφοφορίας που διενεργήθηκαν μεταξύ των δεκατριών (13) ομάδων – μετόχων της διοργάνωσης, αποφασίστηκε να μην ληφθούν υπ’ όψιν τα αποτελέσματα με τις τρεις ρωσικές ομάδες.

Ο Αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο παιχνίδι, δεδομένου ότι ο Πάμπλο Λάσο δεν υπολόγιζε τους: Κάρλος Αλοθέν, Φαμπιάν Κοζέρ, Γκάμπριελ Ντεκ, Τζέφρι Τέιλορ.

Οι πέντε πρώτοι για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν οι Γουόλτερς, Χόλινς, Νταβίντοβατς, Κάλινιτς και Κούζμιτς. Η αρχική πεντάδα της Ρεάλ Μαδρίτης αποτελούνταν από Γουίλιαμς – Γκος, Χάνγκα, Αμπάλδε, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες.

Κακός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, υπήρχαν μεγάλες και αργές κατοχές από τις δύο ομάδες (8 – 5). Οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 σουτ, 6/7 βολές και 2 λάθη ως τώρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 2/7 σουτ, 1/2 βολές και 1 λάθος. Όλα αυτά στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η Ρέαλ με την πίεση που ασκούσε κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (12 – 13). Οι Σέρβοι δεν άφησαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Ο Ερυθρός Αστέρας  έκλεισε την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά με +1 (16-15), σε ένα παιχνίδι με πολλά άστοχα σουτ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ρίξει τους φιλοξενούμενους στην παγίδα του χαμηλού ρυθμού.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Ερυθρός Αστέρας: 3/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 8 ριμπάουντ (7+1), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 1 μπλοκ .Ρεάλ Μαδρίτης: 5/12 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 14 ριμπάουντ (9+5), 6 ασίστ, 2 λάθη.
Η Ρεάλ ήταν άνοιξε την 2η περίοδο (18 – 20). Η ισπανική ομάδα επέμενε πολύ στο τρίποντο, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να παίρνει τρία σερί σουτ από τα 6μ75. Εις μάτην όμως, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν 2/14 τρίποντα.
Στην πορεία ο Ντέγιαν Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ αφού η Ρεάλ Μαδρίτης είχε βρει δύο σερί τρίποντα και πήρε το προβάδισμα. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε συνολικά το πάνω χέρι στον αγώνα, παρά τα απογοητευτικά ποσοστά του (7/20 εντός παιδιάς) και τα 4 λάθη (24 – 26). Η Ρεάλ Μαδρίτης, από την άλλη, είχε 9 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν τα εκμεταλλευόταν απόλυτα αφού σούταρε με 40% στα δίποντα και 21.1% στα τρίποντα. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σπουδαία εμφάνιση και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (35-28). Ήταν πολλά τα προβλήματα για την ισπανική ομάδα, που δεν μπορούσε να ματσάρει την ενέργεια των γηπεδούχων στο παιχνίδι.
Τα ομαδικά στατιστικά του Α’ μέρους:

Ερυθρός Αστέρας: 10/23 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 12/13 βολές, 17 ριμπάουντ (13+4), 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Ρεάλ Μαδρίτης: 7/17 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 2/3 βολές, 25 ριμπάουντ (16+9), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Στη 3η περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας είχε βάλει μόλις ένα δίποντο και δύο βολές σε τέσσερα λεπτά , αλλά δεν έχανε το προβάδισμα. Το ίδιο σκηνικό επαναλαμβάνεται από κατοχή σε κατοχή (39 – 34). Κατά  τη διάρκεια της περιόδου προέκυψε και άλλο πρόβλημα για τους Ισπανούς, ο Γουίλιαμς Γκολς τραυματίστηκε στο δεξί χέρι και πήγε άρον άρον στα αποδυτήρια. Η  7′ Η αστοχία των δύο ομάδων από τα 6μ75 συνεχιζόταν ο Ερυθρός Αστέρας είχε 2/11 ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης 4/24. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την 3η περίοδο με σκορ 43 – 42.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Ρεάλ Μαδρίτης: 12/25 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 6/7 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στην 4η περίοδο  συνέχιζε την αντίσταση, έβρισκε τρόπους να αποκτά το προβάδισμα, ακόμη κι όταν η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεφε και έφερνε το παιχνίδι στα ίσα (53 – 48). Ο Ιβάνοβιτς (11 πόντοι) με τον Γουόλτερς (10 πόντοι) ήταν  αυτοί που οδηγούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους, που είχαν 3/13 τρίποντα. Από την άλλη, ο Γιουλ (11 πόντοι) ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων για τη Ρεάλ Μαδρίτης των 4/26 τριπόντων στο παιχνίδι.

Στα 3’51” για το τέλος, ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ αφού η διαφορά ήταν πάλι στο +7 (57-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν απογοητευτική, αφού τα πολλά χαμένα ελεύθερα περιφερειακά σουτ  την είχαν  φέρει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Η «Βασίλισσα» κινδύνευε  με τρίτη σερί ήττα στην EuroLeague. Η Ισπανοί μέσα σε 45” σημείωσαν δύο σερί τρίποντα και μάζεψαν τη διαφορά στον πόντο (57- 56). Ο Γιουλ με το τρίποντο του μείωσε στους +4, με κάτι παραπάνω από 1′ για το τέλος. Οι Ισπανοί υπέκυψαν και οι σέρβοι πήραν την νίκη με 65 – 62.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-28, 43-32, 65-62.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νταβίντοβατς 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Κάλινιτς 8 (3/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 4 (0/7 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Ιβάνοβιτς 13 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Γουάιτ 2, Κούζμιτς 1.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 2 (3 ριμπάουντ), Ερτέλ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ (0/7 τρίποντα), Αμπάλδε 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάνγκα 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 4, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 20 (1/1 δίποντο, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιαμπουσέλε 8 (1/5 τρίποντα), Τόμπκινς 6 (2).

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…