Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Φενέρ 84-79: Γυαλίζει το μάτι της για 8αδα

Εφές – Φενέρ 84-79: Γυαλίζει το μάτι της για 8αδα

Εφές

Η Εφές νίκησε τη Φενέρ με 84-79. Πέτυχε την 14η νίκη της και πλέον μετά και τις εξελίξεις με τις ρωσικές ομάδες, δείχνει να καθιερώνεται στις θέσεις που οδηγούν στα play off της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ εκ μέρους των γηπεδούχων ήταν ο Μίσιτς με 24 πόντους. Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους που απομακρύνεται από την 8η θέση, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πιέρ με 19 πόντους.

Κυριάρχησε για ένα ημίχρονο η Εφές και πήρε τη νίκη

Η Εφές μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση. Θέλοντας να κυριαρχήσει από την αρχή ο Μόερμαν σημείωσε τρίποντο για το 12-4 (06:45”).  Με 4′ να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου  ο Λάρκιν έκανε το 19-7, δίνοντας αέρα 12 πόντων στην ομάδα του. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει 5:46” για το λήξη του ημιχρόνου  ο Μίσιτς έκανε το 36-18. Στη συνέχεια η Φενέρ κατάφερε να αντιδράσει «τρέχοντας» ένα επιμέρους 7-0. Με περίπου 1′ να απομένει για το ημίχρονο ο Πολονάρα έκανε το 38-25. Το ημίχρονο έληξε με τον Λάρκιν να σκοράρει από τις ελεύθερες βολές για το 41-25.

Στο  δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ κατάφερε να βγάλει κάποια αντίδραση, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 59-48, καθώς οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 23-18. Μάλιστα στην τελική ευθεία η απόσταση των δυο ομάδων έφτασε μόλις στον 1 πόντο.

Συγκεκριμένα και με το χρονόμετρο να γράφει 5:49” για το τέλος ο Ντεσόν Πιερ έγραψε το 66- 63. Στη συνέχεια και με 3′ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε δυο ελεύθερες βολές για το 72-71.  Ωστόσο από εκεί και έπειτα η Εφές κατάφερε να ξεχωρίσει και με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Μπομπουά πήρε τη νίκη με 84-79.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (2), Μόρμαν 4 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσιτς 24 (4/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 2, Ντάνστον 8 (4/5 δίποντα)

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χάζερ 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Σταρκς, Ντε Κολό 13 (1), Πιερ 19 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Γκούντουριτς 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Φλόιντ 2, Μπούκερ 6 (6 ριμπάουντ), Πολονάρα 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 16/33 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/46 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μακάμπι – Βαλένθια 95-80 (vid)

Παραμένει ζωντανή η Μακάμπι Τελ Αβιβ. Σπουδαία νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβιβ.… νίκησ…