Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Μονακό 63-72: Εγώ θέλω Πριγκιπέσσα από το Μιλάνο μέσα

Αρμάνι – Μονακό 63-72: Εγώ θέλω Πριγκιπέσσα από το Μιλάνο μέσα

Τζέιμς Μονακό Αρμάνι

Η Μονακό κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό μέσα στο Μιλάνο, καθώς επικράτησε της Αρμανί με σκορ 72-63 στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Euroleague. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πριγκιπάτου έφτασε τις 14 νίκες ενώ έχει και 13 ήττες. Από την άλλη η ιταλική ομάδα πλέον έχει αντίστοιχο ρεκόρ 18-9.

Πρώτος σκόρερ της Μονακό ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, ενώ από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σίλντς με 22 πόντους.

Κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε η Αρμάνι – Θρίαμβος για τη Μονακό

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Ουσιαστικά καμία δε μπορούσε να ξεχωρίσει, με την Αρμάνι να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι κατάφερε να πάρει πλήρως τα ηνία του αγώνα. Δέχθηκε μόλις 15 πόντους, ενώ σημείωσε 20, έχοντας ως βασική επιθετική αιχμή τον Σίλντς. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο όλα ανατράπηκαν και ο έλεγχος ανήκε ολοκληρωτικά στη Μονακό. Η παρέα του Μάικ Τζέιμς δέχθηκε μόλις 6 πόντους και βγάζοντας πολλή ενέργεια εγκλώβισε την Αρμάνι στην άμυνα. Από την άλλη σημείωσε 20 και έτσι η περίοδος έληξε με σκορ 43-51.

Στην τελική ευθεία παρά την προσπάθεια της ιταλικής ομάδας τα πράγματα δεν άλλαξαν. Η Μονακό πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Μιλάνο με σκορ 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 43-51, 63-72

Οι αριθμοί του αγώνα:

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ροντρίγκεθ 4 (1), Ταρζούσκι 1, Ρίτσι 2, Χολ 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιλέινι 7 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάνιελς, Σιλντς 22 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 8 (3/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 8 (2), Ντατόμε 6 (2)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 10 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέκον 8 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Βέστερμαν, Τόμας 4 (6 ασίστ), Ντιάλο 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μότουμ 3 (1), Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά, Χολ 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (5/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 12/31 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 6/11 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 19/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 16/16 βολές, 43 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Κάτας: «Υπερήφανος για τους παίκτες μου, όλοι είδαν τι έγινε στο δεύτερο ημίχρονο»

Αιχμές για τη διαιτησία άφησε ο Οντέντ Κάτας στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι. Η Μακάμπι…