Κεντρική Basket League Άρης Άρης-ΑΕΚ 91-73: Σφαίρα στην 8αδα οι «Κίτρινοι»

Άρης-ΑΕΚ 91-73: Σφαίρα στην 8αδα οι «Κίτρινοι»

aris aek jpg

Με όπλο την πολύ καλή του απόδοση στην τέταρτη περίοδο ο Άρης ισοπέδωσε την ΑΕΚ με 91-73 και πλέον μπορεί να κοιτά και πιο ψηλά στην 8αδα.

Με όπλο την υψηλή συγκομιδή σε πόντους στην τέταρτη περίοδο ο Άρης κατάφερε να συντρίψει την ΑΕΚ με 91-73, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Πλέον μπορεί να ελπίζει σε ένα καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι-οφ της Α1 Μπάσκετ ανδρών.

Α’ Μέρος

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά στο ματς με ένα σερί 7-0 στο πρώτο δίλεπτο. Εν συνεχεία η ΑΕΚ με όπλο τα καλάθια μέσα στη ρακέτα και την απόδοση του Κάουαν από τα 6.75 διατήρησαν τους «Κίτρινους» μπροστά στο σκορ με 15-9 στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους γηπεδούχους και με σερί σκορ 1-10 πέρασε μπροστά με 3 πόντους (16-19). Στην συνέχεια η «Ένωση» με συνεχόμενα τρίποντα αύξησαν την ψαλίδα στους 9 πόντους (19-28). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΕΚ προηγούμενη με 30-22.

Στην συνέχεια μίλησε η πολύ καλή άμυνα του Άρη η οποία ανάγκασε την ΑΕΚ σε αρκετά λάθη. Με τους Νετζήπογλου και Χάνλαν να παίρνουν την μπαγκέτα και να ενορχηστρώνουν τις επιθέσεις της ομάδας της Θεσσαλονίκης, έτρεξαν ένα σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά με 4 (34-30). Κάπου εκεί το τρίποντο του Πετρόπουλου έβγαλε από την δύσκολη θέση τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Καστρίτη έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και προσπέρασαν εκ νέου (44-35) λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο τελευταίο τρίλεπτο με όπλο την πολύ καλή άμυνα της ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στα επίπεδα του 44-41.

Β’ Μέρος

Με τον Κάουαν να πετάει φωτιές και με σερί 9-3 στις αρχές του τρίτου μέρους έσπρωξε τον Άρη ξανά στους 9 (53-44). Η ΑΕΚ αντέδρασε με τον Παππά και έφερε το παιχνίδι στο -3 (56-53). Κάπου εκεί ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Αμφότερες οι ομάδες ήταν σκληρές και οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα. Χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα των Παππά και Ράουντινς η ΑΕΚ έμεινε κράτησε επαφή στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρομερή ενέργεια στην άμυνα ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης, ο οποίος έτρεξε σε απανωτούς αιφνιδιασμούς και με σερί 14-0, ξέφυγε στο +17 (76-59), στο 33’. Στη συνέχεια, μπήκε στην… εξίσωση και ο Χάνλαν, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +23 (85-62), στο 36’. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «κίτρινοι» έκαναν διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 91-73.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη. Με σερί 14-0 ξέφυγε σχετικά γρήγορα στο +17 (76-59). Στην…ενορχήστρωση μπήκε και ο Χάνλαν για να επεκτείνει την διαφορά στο +23 (85-62). Το υπόλοιπο διάστημα ο Άρης έκανε απλή διαχείριση και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα στατιστικά του ματς

Άρης-ΑΕΚ 91-73

Περισσότερα σε Άρης

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…