Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Ζαλγκίρις 82-74: Έπιασε το… 10 το καλό

Άλμπα Βερολίνου – Ζαλγκίρις 82-74: Έπιασε το… 10 το καλό

Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Ζαλγκρίρις με σκορ 82-74. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα το ρεκόρ της γερμανικής ομάδας έφτασε στο 10-16, ενώ οι Λιθουανοί έχουν πλέον 6-20.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Τιενμάν με 17 πόντους. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τάιλερ Καβάνο με 18 πόντους.

Με προίκα το δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε στο τέλος η Άλμπα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση όντας πολύ κοντά στο σκορ. Καμία από τις δυο δε μπορούσε να ξεφύγει και το πρώτο δεκάλεπτο διακρίθηκε από υψηλό ποσοστό ευστοχίας εκατέρωθεν. Με το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα κατάφερε να κυριαρχήσει απόλυτα. Δέχθηκε μόλις 6 πόντους, ενώ εκείνη σημείωσε 20. Με το χρονόμετρο να δείχνει 4:24” για το ημίχρονο ο Μάοντο Λο έκανε το 35-24, ευστοχώντας σε δυο ελεύθερες βολές. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-30.

Για το υπόλοιπο του παιχνιδιού η γερμανική ομάδα βάδισε με «προίκα» το καλό της δεύτερο δεκάλεπτο. Από την άλλη η Ζαλγκίρις κατάφερε να  πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Άλμπα κατάφερε να διατηρεί ένα προβάδισμα πέριξ των 6-7 πόντων. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο επιμέρους σκορ, ωστόσο οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν αν γείρουν υπέρ τους την πλάστιγγα. Τελικό σκορ στο Βερολίνο ήταν το 82-74, με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει τη 10η νίκη της στη Euroleague.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/7 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 16 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Ντέλοου 4, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 2, Νίκιτς, Κουμάτζι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 12 (6/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 4

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 1, Λεκαβίτσιους 9 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 12 (4/5 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιανκούνας 8 (2), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14 (4), Στρέλνιεκτς 7 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κάβανο 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 3 91), Λοβέρν 2, Ουλάνοβας (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 25/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/10 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 16/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 6/12 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση από ένα σφύριγμα (80-82). Σ’ ένα από τα ομορφότερα παιχνί…