Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Ιωνικός 92 – 75: Έκανε «πάρτι» στην έδρα της

ΑΕΚ – Ιωνικός 92 – 75: Έκανε «πάρτι» στην έδρα της

aek 2 e1647719920290 jpg

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Ιωνικό για την 18η Αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι  «κιτρινόμαυροι» έκαναν«πάρτι» στο κλειστό των Λιοσίων καθώς επικράτησαν με 92 – 75.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στο 7-9 (5-2 εντός και 2-7 εκτός έδρας), ο Ιωνικός είναι τελευταίος με 3-12 (1-6 εντός και 2-6 εκτός έδρας). Πολύ κρίσιμος αγώνας για την ομάδα της Νίκαιας, που έχει πάντως πολλά και σημαντικά προβλήματα.

Ο Αγώνας:

Πολύ εύκολο ήταν το έργο της ΑΕΚ στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο και διεκδίκησε την 1η περίοδο με 26 – 18.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

«Φωτιά» πήρε ο Κολόμ

Ο Ιωνικός στην 2η περίοδο άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού του και άρχισε να μειώνει 38 – 29. Η γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά στους +10 (47  27). Το ημίχρονο έκλεισε ο Ιωνικός με 47 – 39. Το ημίχρονο έκλεισε η ομάδα της Νίκαιας με σκορ 47 – 39.

H AEK έκλεισε το πρώτο μέρος με 10/19 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 6/8 βολές, 21 ριμπάουντ (15-6), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη. Ο Κίνο Κολόμ ξεχωρίζει με 15 πόντους και 6 ασίστ, αν και έχει πέντε λάθη σε 18:39. Ο Ιωνικός έχει 9/19 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12/15 βολές, 14 ριμπάουντ (12-2), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη, με τους Μουσταφά – Κολοβέρο να έχουν από 9 πόντους.

Άρχισε να «κιτρινίζει»

Η 3η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 1ης. Η ΑΕΚ δεν άφησε την ομάδα της Νίκαιας να πάρει ανάσα (71 – 49). Όσο μείωνε η ομάδα του Kούρο Σεγκούρα άλλο τόσο ανέβαζε ρυθμούς η «Ένωση». Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν και το 3ο δεκάλεπτο με +22 (71 – 53).

Τελική ευθεία..

Η αναμέτρηση άρχισε να «γέρνει» προς την ΑΕΚ.. Στην 4η περίοδο η διαφορά έφτασε στους +28 (79 – 51). Οι «κιτρινόμαυροι»  ήθελαν να φτάσουν την διαφορά στα άκρα»  (91 – 71). Εύκολη νίκη πήρε η ομάδα του Στέφάνου Δέδα με 92 – 75.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75.

ΑΕΚ(Δέδας): Κολόμ 24 (2/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Φλιώνης 9 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ράουτινς 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 11 (5 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 8 (2), Φιλιππάκος 8 (9 ριμπάουντ), Παππάς 5 (1/8 σουτ, 4 ασίστ), Καρλής, Μαυροειδής 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 19 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κολοβέρος 12 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 10 (1), Γόντικας 8 (3/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 7, Χατζηκυριάκος 3 (1), Τζόλος 2, Αθηναίου 14 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη)