Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Μπουρζ – Ολυμπιακός 76-59: «Ευρωπαϊκό αντίο»

Μπουρζ – Ολυμπιακός 76-59: «Ευρωπαϊκό αντίο»

olympiacos

Στη φάση των «8» του EuroCup, όπου συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της, ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό της ταξίδι, για τη σεζόν 2021-22, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ηττήθηκαν και στον δεύτερο προημιτελικό από την πανίσχυρη Μπουρζ, με 76-59 στο «Palais des Sports du Prado» και έτσι, «αποχαιρέτησαν» με μια ιστορική πορεία τη φετινή διοργάνωση.

Ο Αγώνας

Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν εξ αρχής δύσκολη αποστολή στην Γαλλία, μετά και το αποτέλεσμα (60-73) στον πρώτο προημιτελικό στο ΣΕΦ, πάλεψαν κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, όμως δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα και τον αποκλεισμό από το EuroCup. Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα επικεντρωθεί αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις και θα τα δώσει όλα για την κατάκτηση του νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-7, με τζαμπ σουτ της Σταμάτη (4:01), ενώ έφτασε στο +5 (7-12) επί της Μπουρζ, με λέι απ της Τόλφρι (3:34). Στο σημείο εκείνο, τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν τη συγκέντρωση τους, δέχθηκαν ένα 8-0 σερί (15-12) από τη γαλλική ομάδα και στη συνέχεια, αφού μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, με ωραία επίθεση της Νικολοπούλου (0:06), ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-14.

Με τρίποντο της Τόλφρι (9:40) «μπήκαν» στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκες», παίρνοντας ξανά προβάδισμα, με 17-15, ενώ στη συνέχεια, με νέο σουτ τριών πόντων από την Σπυριδοπούλου (8:25), έκαναν το 21-19 κόντρα στη γαλλική ομάδα. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κράτησε το προβάδισμα της (24-25), με δύο εύστοχες βολές της Βίτολα (6:35), όμως έκτοτε, «κόλλησαν» επιθετικά και «έκλεισαν» το ημίχρονο με 10 πόντους πίσω (37-27) από την Μπουρζ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε χωρίς επιθετικό ρυθμό και σκόραρε μόλις πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε 22 από τις Γαλλίδες, για το 59-32.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές στην επίθεση και με τρίποντο της Τόλφρι (4:02), έφτασε τους 51 πόντους (67-51) κόντρα στη γαλλική ομάδα, ενώ στη συνέχεια, με «δύο στις δύο» βολές της Βίτολα (1:56) μείωσε σε 71-53. Με νέο σουτ τριών πόντων από την Τόλφρι (0:04), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 59 πόντους στο ματς και έτσι, γνώρισαν την ήττα από την Μπουρζ, με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5 (1/2 τρίποντα), Σύρρα, Τόλφρι 17 (5/8 τρίποντα), Βίτολα 16 (8 ριμπάουντ), Πλουφ 10 (8 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Δίελα, Χάμπλιν

Μπουρζ (Ολιβέ Λαφαρζέ): Χάμπτον 13, Μπνουεναμό 2, Ζόντια, Ντουσέ 9, Μαν 7, Έλντεμπρινκ 10, Ρούπερ 8, Μισέλ 1, Γκουάπο 20, Γκοντίν 6