Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ούνικς 67-76: Επέστρεψαν στις νίκες οι Ρώσοι

Ζαλγκίρις – Ούνικς 67-76: Επέστρεψαν στις νίκες οι Ρώσοι

Χεζόνια Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις υπέστη μια ήττα και μάλιστα στην έδρα της με σκορ 76-67 από την Ούνικς Καζάν. Η ρωσική ομάδα έκανε τρία καλά δεκάλεπτα και κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη μέσα στο Κάουνας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 19 πόντους. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ουλάνοβας με 16 πόντους.

Η Ζαλγκίρις δεν είχε την ποιότητα να αντέξει παραπάνω από ένα δεκάλεπτο

Η Ζαλγκίρις μπήκε με σκοπό να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα  με 3′ να έχουν διεξαχθεί ο Ουλάνοβας ολοκλήρωσε ένα σερί των γηπεδούχων για το 7-0, ενώ στις δυο επόμενες φάσεις το σκορ έγινε 9-2. Ακόμα, 5:37′ πριν τη λήξη της περιόδου ο Γουέμπστερ έκανε το 13-6. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 5-0 έκαναν το 13-11. Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε με σκορ 26-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ούνικς κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Οι Ρώσοι βελτίωσαν την άμυνά τους και δέχθηκαν μόνο 13 πόντους, ενώ πέτυχαν 21. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μάλιστα οι παίκτες του Περάσοβιτς, κατάφεραν να διευρύνουν και τη διαφορά, με την περίοδο να λήγει με σκορ 54-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η Ούνικς είχε τις λύσεις και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά υπέρ της ως το τέλος. Με τη λήξη του αγώνα το φωτεινό ταμπλό στη Ζαλγκίριον Αρένα έγραφε 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 39-45, 54-63, 67-76.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 4, Μπλάζεβιτς 4 (4 λάθη), Λεκαβίτσιους 14 (2), Μινιότας 8 (1), Λουκοσιούνας 5 (1), Μιλάκνις, Κάβανο 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 4, Λοβέρν 3 (1/4 δίποντα), Ουλανόβας 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ).

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Μπράουν Τζ. 15 (7/14 δίποντα, 1/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σπίσου 3 (1), Κάναν 5 (1/6 τρίποντα), Μπράουν Λ. 19 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ασίστ), Χεζόνια 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουζίνσκι 5 (1), Τζέκιρι 4 (5 ριμπάουντ), Μέιγιο 5 (1), Βοροντσέβιτς 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 20/32 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/13 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 22/46 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 5/7 βολές, 28 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…