Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Αρμάνι 70-74: Δια πυρός και σιδήρου

Ζαλγκίρις – Αρμάνι 70-74: Δια πυρός και σιδήρου

Armani Zalgiris

Η Αρμάνι αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζαλγκίρις, επικράτησε των Λιθουανών με 74-70, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Από την αρχή φαινόταν το παιχνίδι να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ, με την αστοχία της Αρμάνι να είναι εντυπωσιακή κι αυτό ήταν το στοιχείο που κυριαρχούσε στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης.

Για σχεδόν έξι λεπτά στο ξεκίνημα η ιταλική ομάδα έμεινε στους δύο πόντους και η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε σε ένα βαθμό για να προηγηθεί με 9-2. Όμως τα πάντα άλλαξαν όταν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από μακριά.

Η Αρμάνι πέτυχε τέσσερα τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, προσπέρασε με 16-17, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ (18-17) με καλάθι του Ουέμπστερ.

To καλό διάστημα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έτρεξαν σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά και ξέφυγαν με 18-26.

Όσο λειτουργούσε σε καλά επίπεδα αμυντικά, διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, το οποίο έχασε στο τέλος του ημιχρόνου. Μετά το 25-32 στο 16’, η Ζαλγκίρις είχε ένα επιμέρους 10-3 και ο Λεκαβίτσιους έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στους 35 πόντους.

Οι Λιθουανοί ισορρόπησαν την κατάσταση στο 3ο δεκάλεπτο, περνώντας μπροστά με 3 πόντους (43-40), αλλά η Αρμάνι πήρε ξανά το προβάδισμα (43-47), με τη διαφορά να είναι στους 2 πόντους (51-53) στο τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Ιταλούς να παίρνουν διαφορά 5 πόντων (57-62), αλλά η Ζαλγκίρις έφερε το ματς στα ίσα (62-62). Ωστόσο, η Αρμάνι φάνηκε πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, έφτασε σε απόσταση 7 πόντων (65-72) και έφυγε με τη νίκη από τη Λιθουανία (70-74).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-35, 51-53, 70-74
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 4 (2/4 δίποντα, 6 ασίστ), Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 16 (4/6 δίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νίμπο 3 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 8 (2/8 τρίποντα), Μιλάκνις 5 (1), Κάβανο 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 2, Λοβέρν 8, Ουλάνοβας 9 (1)
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 3 (10 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 10 (2/3 δίποντα, 15/ τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 2, Χολ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ντιλέινι 20 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντάνιελς 15 (4), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 11 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 5 (1)