Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76 – Σαν ηφαίστειο που ξυπνά

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76 – Σαν ηφαίστειο που ξυπνά

Panathinaikos 820x490 1 jpg

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το καλύτερο, φετινό του, εκτός έδρας παιχνίδι και πήρε το πρώτο του «διπλό» κόντρα στη Βιλερμπάν με 76-63.

Λίγο πριν το Final Four του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός έπαιξε σαν ηφαίστειο που ξύπνησε και κατάπιε με τη λάβα του την Βιλερμπάν, πραγματοποιώντας το καλύτερο, φετινό του εκτός έδρας παιχνίδι.

Παρά το γεγονός ότι έφτασε ένα βήμα από την αυτοκτονία, από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά, όμως ο Οκάρο Γουάιτ, ύψωσε το ανάστημα του και πήρε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό, βοηθώντας τον να κερδίσει με 76-63.

Πλέον οι «πράσινοι» έφτασαν στο 6-17 και προσπέρασαν στη βαθμολογία την Ζαλγκίρις, ενώ στο 9-16 έπεσαν οι Γάλλοι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Οκάρο Γουάιτ με 19 πόντους, ενώ εξαιρετικός με 4/10 τρίποντα ήταν και ο Νέντοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Στους 15 σταμάτησε ο Παπαγιάννης.

Από την άλλη μεριά, η Βιλερμπάν είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Ντίλαν Οσετκόφσκι με 18 πόντους, ενώ από 10 σημείωσαν οι Τζόουνς και Λάϊτι.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με τον Οκάρο Γουάιτ να κάνει τα… πάντα σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά σημείωσε ένα δύσκολο σουτ, στη συνέχεια έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τρίποντο έκανε το 2-5 για τους «πράσινους».

Με τον Αμερικανό να συνεχίζει το κρεσέντο του, το οποίο σταμάτησε στους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τη διαφορά (7-14) και ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε την σκυτάλη από τον Γουάιτ.

Με τον Έλληνα σέντερ να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ του διαφορά και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (7-19), με την περίοδο να κλείνει στο 15-23.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδειξε ότι το παιχνίδι μπορεί να γίνει ντέρμπι, αφού ο Ντίλαν Οασετκόφσκι έβαλε εκ νέου την Βιλερμπάν στον αγώνα. Η διαφορά έπεσε στους 3 (20-23 και 24-27), αλλά οι «πράσινοι δεν είχαν όρεξη για… αστεία.

Ο Σέρβος σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα για το 24-30, ο Τζέρεμι Έβανς έκανε το 26-32 με ωραίο alley-oop κάρφωμα και ο Στέφαν Γιόβιτς με τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (26-35).

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Νέντοβιτς ευστόχησε σε δύο ακόμα τρίποντα και έφτασε τους 15 πόντους, ενώ ο Μαντζούκας με δικό του τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους, με την Βιλερμπάν να μοιάζει… κοιμισμένη στο παρκέ του Αστρομπάλ.

Τελικά το πρώτο μισό έκλεισε στο 32-46 και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έφτανε στη νίκη εύκολα ή δύσκολα, με τον Νέντοβιτς να επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Άλλη, Βιλερμπάν

Όμως οι «πράσινοι» λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο (βλέπε, Βιλερμπάν) στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι Γάλλοι βγήκαν στο παρκέ μεταμορφωμένοι. Οι γηπεδούχοι με τον Γουεμπανιάμα να κάνει ένα τρομερό δεκάλεπτο, έχοντας 11 πόντους και εξαιρετική παρουσία στο παρκέ, κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τα καλά του διαβάσματα, ο Ντάριλ Μέικον αποτελούσε «πληγή» και στην άμυνα και στην επίθεση (0/6 σουτ) και η Βιλερμπάν μείωσε στο καλάθι (57-59 στο 32′).

Ξαφνικά, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα με τον Νέντοβιτς (18π., 5ρ., 4ασ.) να νιώθει ενοχλήσεις στο πόδι και να αποχωρεί. Ωστόσο, οι Νάιτ – Στραζέλ σημάδεψαν το σίδερο σε κομβικές επιθέσεις και οι Ουάιτ – Μέικον με δύσκολα καλάθια διαμόρφωσαν το 57-63 στο 35′.

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την άμυνά τους που φώναξε ξανά «παρούσα» και το γκολ – φάουλ του «Ρο» τους πήγε σε νέα διαφορά ασφαλείας (59-68 στο 36′).

Ο Μέικον βρήκε την αυτοπεποίθησή του, ο Ουάιτ ήταν φανταστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και το… νερό είχε μπει στο αυλάκι (60-70 στο 38′ και 63-74 στο 39′).

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός δεν… γινόταν να χάσει αυτό το ματς και έφτασε απόλυτα δίκαια στο πρώτο διπλό του στην τρέχουσα Euroleague (63-76).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 4/6 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 4/4 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη.

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…