Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 91-72: Δεν κινδύνευσε καθόλου στο σόου του Μιλουτίνοφ

ΤΣΣΚΑ repubblica

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν άφησε περιθώρια στην Άλμπα Βερολίνου την οποία νίκησε με σκορ 91-72, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι γηπεδούχοι είχαν ως κορυφαίο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε ένα τρομερό νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη για τη γερμανική ομάδα ξεχώρισε Λουκ Σίκμα με 15 πόντους.

Κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος η ΤΣΣΚΑ

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε εξ αρχής και με τρομερό Μιλουτίνοφ έδωσε τον τόνο στην αναμέτρηση. Χωρίς να πιεστούν ουσιαστικά οι Ρώσοι επικράτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν τόσο καλή άμυνα, ωστόσο ήταν… φωτιά επιθετικά βάζοντας σχεδόν 30 πόντους. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 50-37 και την ΤΣΣΚΑ να έχει αέρα 13 πόντων μέσα στην έδρα της.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν. Έτσι με 4′ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου, ο Τζλίν Σμιθ έριξε τη διαφορά στους 10 για το 57-47. Ωστόσο η παρέα του τρομερού Μιλουτίνοφ είχε και πάλι τις λύσεις και με το τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 69-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Ρώσοι δεν πιέστηκαν ουσιαστικά, με την Άλμπα να έχει αποδεχτεί την ήττα της. Έτσι, ο Σβεντ 6:48′ πριν το τέλος, έδωσε αέρα 14 πόντων στην ομάδα του για το 79-65. Με την ουσία για τις δυο ομάδες να μην αλλάζει το τελικό σκορ στη Μόσχα ήταν το 91-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 50-37, 69-58, 91-72.

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Πιστιόλης): Λούντμπεργκ 11 (3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 5, Ούχοφ 11 (3/6 τρίποντα), Ίβλεφ 2, Χάκετ 2, Αντόνοφ 7 (1), Κλάιμπερν 8 (2), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 21 (7/10 δίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 8 (2), Κουρμπάνοφ 6, Σβεντ 10 (4/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντα Σίλβα 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές), Σμιθ 7 (1), Ντίλοου 4, Μάτισεκ, Σνάιντερ 8 (2), Ολίντι (0/4 σουτ), Τίμαν 8 (1), Σίκμα 18 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπλατ 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζούσμαν 8 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/37 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 13/32 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 13/15 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.