Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Τουρκία – Ελλάδα 67-76: Εκτός έδρας πάρτι πρόκρισης

Τουρκία – Ελλάδα 67-76: Εκτός έδρας πάρτι πρόκρισης

Τουρκία Ελλάδα

Η Ελλάδα πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Τουρκία με 76-67. Η Εθνική ομάδα κρατά την πρώτη θέση στον Όμιλο των Προκριματικών με 3 νίκες και μόλις 1 ήττα. Ξεχώρισε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακόμα πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Παπαγιάννης με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη, για την Τουρκία ξεχώρισαν οι Μπιρσέν και Λάρκιν, έχοντας από 16 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι διεθνείς μας κατόρθωσαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή. Με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ η Τουρκία δε μπορούσε να περάσει μπροστά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν ο ίδιος. Με την Τουρκία να μην αφήνει την Ελλάδα να ξεφύγει το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Έλληνες κατάφεραν να ξεχωρίσουν. Ο Σλούκας μοίραζε ασίστ και οι Παπαγιάννης και Αγραβάνης τις μετέτρεπαν σε πόντους. Έτσι η χώρα μας «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-13, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 46-62.

Η Τουρκία από την άλλη έκανε το δικό της σερί. Με την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-5, με τους Έλληνες να κοιτούν μουδιασμένα. Στο τέλος όμως η Ελλάδα μπόρεσε να αντέξει την πίεση, νικώντας με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76.

Τα στατικά του αγώνα:

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 16 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χαλτάλι 4 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 15 (5/10 τρίποντα), Τουντσέρ 10 (2), Καμπατζά 2 (1/5 σουτ), Μπιρσέν 12 (1/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκεγίκ, Σαβάς 6, Γκαζί, Ουλουμπάι 2 (1/6 σουτ), Οζντεμίρογλου.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Αγραβάνης 22 (4/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 21 (8/12 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/7 τρίποντα), Μωραΐτης 10 (3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μουράτος, Κουζέλογλου 3 (1), Γόντικας, Γκίκας.

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 17/38 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 3/3 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 14/32 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.