Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Ολυμπιακός 75-67: «Βασιλική» ανατροπή και άλλη μια ήττα

Ρεάλ – Ολυμπιακός 75-67: «Βασιλική» ανατροπή και άλλη μια ήττα

Ολυμπιακός

Η Ρεάλ τελικά έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ολυμπιακού στη Μαδρίτη, παίρνοντας τη νίκη με 75-67. Το ματς αυτό ήταν και το τελευταίο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague. Εκεί η «Βασίλισσα» εκμεταλλεύτηκε τελικά την έδρα της και παρότι βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με -14 έκανε «τη δουλειά» της.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο τρομερός Τομά Ερτέλ που πλήγωσε τους Πειραιώτες με 20 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και πάλι ο Βεζένκοφ με 16 πόντους.

Η Ρεάλ αντέδρασε και στο τέλος έκαμψε την αντίσταση των «ερυθρόλευκων»

Η Ρεάλ μπήκε κάπως νωθρά στην αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός φρόντισε να το εκμεταλλευτεί κυριαρχώντας στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, 5:58′ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Γουόκαπ ευστόχησε για το 3-6. Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 7-10 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-10 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου ο Μακκίσικ έκανε το 17-13 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο  Γκος απάντησε με 2 βολές για το 15-17. Ο Σλούκας έκανε ένα προσωπικό ντεμαράζ δίνοντας στην ομάδα του 7 πόντους μαζεμένους. Έτσι με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 7′ για το ημίχρονο, η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 22-15. Με 5:21′ να απομένουν για το ημίχρονο οι Ρούντι και Σλούκας έγραψαν το 18-27, σημειώνοντας από ένα τρίποντο έκαστος. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-38, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε με σκοπό να ροκανίσει τη διαφορά και το έκανε σιγά σιγά και μεθοδικά. Από την άλλη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά με τον Ντόρσεϊνα ευστοχεί σε τρίποντο για το 29-43. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον τρομερό Ερτέρλ σε 33-43, όταν το χρονόμετρο έδειχνε 7:40′ πριν το τέλος της περιόδου. Ακόμα, οι Μαδριλένοι πίεσαν περισσότερο και ο Ερτέλ με νέο μεγάλο τρίποντο έκανε το 44-47 περίπου 3′ πριν το τέλος της περιόδου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 50-51.

Πάλεψε αλλά δεν άντεξε στην τελική ευθεία

Στο τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ένα θρίλερ και για τις δυο ομάδες. Καμία δε μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Συγκεκριμένα, αν και η Ρεάλ ξεκίνησε φουριόζα και προηγήθηκε με 55-51, ο Βεζένκοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 55-57, σημειώνοντας ένα τρίποντο 7:37′  και ένα γκολ – φάουλ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ταβάρες απάντησε δυο εύστοχες ελεύθερες βολές για το 58-57.

Στη συνέχει με περίπου 4′ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, οι Φαλ και Ντόρσεϊ διαμόρφωσαν το 62-62. Ακόμα, με το σκορ να είναι πλέον στο 65-65, η Ρεάλ κατάφερε να ξεχωρίσει στην τελική ευθεία. Έτσι, ο Ταβάρες έκανε το 67-65, 47” πριν το τέλος, ενώ ο Ρούντι με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-65. Ο αγώνας έληξε με σκορ 75-67.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα), Αμπάλδε 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 3, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 8 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 11 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Φαλ 8 (4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/33 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 15/18 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/15 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη