Κεντρική Β' Εθνική Πανιώνιος-Χανιά ΑΟΚ 66-91: Σπουδαίος Χουχούμης μεγάλο κρητικό διπλό

Πανιώνιος-Χανιά ΑΟΚ 66-91: Σπουδαίος Χουχούμης μεγάλο κρητικό διπλό

Χουχούμης Εθνική

Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση για τα Χανιά, τα οποία στην εξ αναβολής για την  10η αγωνιστική αναμέτρηση με τον Πανιώνιο επιβλήθηκαν με σκορ 66-91 και πλέον βρίσκονται πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, ήταν ο Χουχούμης με 21 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Κουρέπης με 18 και ο Καραϊσκος με 16 κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι και στην άμυνα με 5 κοψίματα ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ τα 7 επιθετικά. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Κυρίτσης με 33 πόντους.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη βρέθηκε πίσω με 8 πόντους 17-9 2:35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου όμως ένα σερί 12-0 με τον Χουχούμη να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει ενέργεια δημιούργησε μια διαφορά 4 πόντων για το 17-21 που ήταν και το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στην 2η περίοδο.

Το σερί συνεχίστηκε για να φτάσει μέχρι το 25-0 με γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ από την πλευρά των Χανίων και με το σκορ πλέον στο 17-34 με τρίποντο του Παπαδάκη. Ο Πανιώνιος στην συνέχεια έβγαλε αντίδραση με καλάθι του Μίχαλου όμως μια τρίποντη βόμβα του Σανδραμάνη έστειλε την διαφορά στους 18 πόντους (19-37) ενώ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Χουχούμη για το 22-41. με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 31-50.

Σε εκείνο το σημείο το Χανιώτικο συγκρότημα είχε 14/17βολές, 12/27 δίποντα και 4/13 τρίποντα, 27 ριμπάουντ έναντι 17 του Πανιωνίου. Πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο ο Καραϊσκος ο οποίος είχε 14 πόντους με 2/2 β. 6/7 δίποντα 8 ριμπάουντ 2 κοψίματα και ένα κλέψιμο. 11 πόντους πρόσθεσε ο Χουχούμης και 10 ο Κουρέπης με 4 ριμπάουντ όλα επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει στους 13 πόντους με ένα σερί 6-0 (37-50) ενώ η διαφορά έπεσε και στους 12 (45-57) όμως το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη ανέβασε πάλι στροφές για να κλείσει την περίοδο μπροστά στο σκορ με 49-67.

Στην 4η περίοδο τα Χανιά μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και το  +33 και δεν απειλήθηκαν από τον Πανιώνιο για να φτάσουν τελικά στη νίκη με σκορ 66-91

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 31-50, 49-67, 66-91

Πανιώνιος-ΑΟΚ Χανιά 66-91

Διαιτητές: Δημάδης-Ασλανίδης-Κουτσοδήμος

Δεκάλεπτα: 17-21, 31-50, 49-67, 66-91

Πανιώνιος (Μπιτζάνης): Βαλιώτης 2, Λάζαρης 6, Μίχαλος 2, Μπελίτσης 2, Τρύφωνας 1, Σκαρμούτσος, Κολσούζογλου 11 (2), Κυρίτσης 33 (1), Ρουμελιώτης 3 (1), Λυκογιάννης 6, Σκουλούδης

ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (2), Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 12 (2), Ψάρας 5 (1), Καραϊσκος 16, Σανδραμάνης 8 (1), Νέσσης 1, Κουρέπης 18, Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 6 (1)