Κεντρική Elite League Πανερυθραϊκός: Αποθέωσε το παιχνίδι παρά την ήττα

Πανερυθραϊκός: Αποθέωσε το παιχνίδι παρά την ήττα

Πανερυθραϊκός ΕΟΚ

Ο Πανερυθραϊκός έχασε εντός έδρας από την Ελευθερούπολη με 95-92. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δε στάθηκαν στην ήττα. Αποθέωσαν τον τρόπο που έπαιξαν και οι δυο ομάδες, που συνδύασαν ουσία και θέαμα διαφημίζοντας το μπάσκετ και την Α2.

Όταν βλέπεις από τους ηττημένους τέτοια νοοτροπία υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο…

Αναλυτικά τα όσα έγραψε ο Πανερυθραϊκός στην επίσημη ιστοσελίδα του:

«ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΌΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 92-95 | 13η Αγ. (εξ αναβολής)

Σε ένα από τα ομορφότερα και πιο απολαυστικά φετινά παιχνίδια της Α2, ο Πανερυθραϊκός μας πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι σε μία απ’ τις ισχυρότερες ομάδες του Πρωταθλήματος, την Ελευθερούπολη, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 92-95, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης Αγωνιστικής.

Ο Πανερυθραϊκός μας έδειξε αντανακλαστικά μετά το κακό δεύτερο ημίχρονο στο προηγούμενο ματς με το Ψυχικό, έπιασε τρομερή απόδοση, αλλά τελικά η υπερπροσπάθεια των παικτών μας δεν εξαργυρώθηκε με τη νίκη, αφού το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Ναούμη 9” πριν το τέλος έκρινε τον αγώνα, «γράφοντας» το 92-95, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, σε ένα μεγάλο ντέρμπι γεμάτο συγκινήσεις.

Το πρώτο μέρος ήταν η αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, με τους παίκτες του κόουτς Χουχουλή να σκοράρουν κατά βούληση, όπως και η Ελευθερούπολη (που σούταρε με ποσοστό σχεδόν 60%!), με τις δύο ομάδες να χαρίζουν πλούσιο θέαμα και το ημίχρονο να κλείνει 46-51. Το δεύτερο ημίχρονο είχε περίπου παρόμοια εικόνα, με τις άμυνες να σφίγγουν μεν, αλλά τις ομάδες να συνεχίζουν σε υψηλό τέμπο επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 60-68 στο 28ο λεπτό, ωστόσο ο Πανερυθραϊκός μας δεν έκανε πίσω «ροκανίζοντας» τη διαφορά και επιστρέφοντας εντυπωσιακά (71-73 στο 30′), ενώ στο 33′ ανέκτησε το προβάδισμα (80-79), το οποίο διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, δύο τρίποντα στο τέλος από πλευράς Ελευθερούπολης, ένα του Ερμείδη στο 39′ (90-90) και εκείνο του Ναούμη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 92-95, έκριναν το παιχνίδι.

Το προσεχές Σάββατο (12/2, 17:00), ο Πανερυθραϊκός θα δώσει τον πέμπτο του αγώνα μέσα σε διάστημα 15 ημερών, καθώς θα υποδεχθεί τον Αμύντα στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής»για τη 16η Αγωνιστική της Α2.

Δεκάλεπτα: 27-28, 46-51, 71-73, 92-95

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Κατσαπρακάκης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 15 (3), Καλλιανιώτης 13 (1), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 2, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 11, Τσάμης 17 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Τόλα, Σταματογιάννης 12 (1), Ευστρατίου 19 (1).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 19 (5), Γοργόνης 3, Ερμείδης Δ. 2, Σκουλίδας 19 (3), Σταμπουλής 2, Ερμείδης Π. 6 (1), Πάτρας 8, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (2)».

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Elite League

Elite League: Τα αποτελέσματα των play off/ play outs

Πήρε προβάδισμα ο  Ηρακλής. Τα αποτελέσματα των play off/ play out. Ο Ηρακλής επικράτησε τ…