Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91: «Σκοτώθηκε» από χέρι πρώην παίκτη του

Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91: «Σκοτώθηκε» από χέρι πρώην παίκτη του

pao monaco OAKA jpg

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τη Μονακό στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «πράσινους» να ηττώνται με σκορ 83-91. Πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Νέντοβιτς και Έβανς με 16 πόντους έκαστος, ενώ ο άλλοτε «Αθηναίος» Μάικ Τζέιμς πλήγωσε την πρώην ομάδα του με 29 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πρίφτη έχει ρεκόρ 5-16, ενώ η γαλλική ομάδα έχει ρεκόρ 11-12, ευρισκόμενη μια ανάσα από την 8αδα.

Κυρίαρχος στην αρχή αλλά κυνηγούσε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει στον αγώνα, αλλά η Μονακό πλησίαζε πάντα στο σκορ. Αρχικά με 5:47′ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Νέντοβιτς έκανε το 12-6. Στη συνέχεια  Γιακούμπα και Μπέικον μείωσαν την ψαλίδα, κάνοντας το 12-11. Στη συνέχεια 2:13′ πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μέικον διαμόρφωσε το 20-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μονακό έπιασε πολύ καλή απόδοση. Έσφιξε την άμυνά της, ενώ παράλληλα ήταν «φωτιά» στην επίθεση, βάζοντας 30 πόντους. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 7:55′ για το ημίχρονο, ο Ντόντα Χολ έκανε το 27-25. Ακόμα, στην επόμενη φάση ο Ντουέιν Μπέικον έβαλε μπροστά τους Γάλλους με 28-27, για να απαντήσει ο Νέντοβιτς για το 28-28. Στο 4:37 πριν το ημίχρονο ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 40-32 κόντρα στην πρώην την ομάδα του. Στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 49-42.

Έβγαλε αντίδραση αλλά δεν άντεξε

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση παίρνοντας εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Με 7:37 να απομένουν ο Παπαγιάννης μείωσε σε 44-53, ενώ λίγο αργότερα ο Τζέιμς απάντησε με δίποντο κάνοντας το 46-57. Ακόμα, με το χρονόμετρο να δείχνει 4:20′ ο Τζέρεμι Έβανς μείωσε σε 52-59, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 56-59 και το 59-61. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 61-65 και τους «πράσινους» να μην ολοκληρώνουν την ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, όσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να κρατήσει το ροζ φύλλο αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η Μονακό, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Μάικ Τζέιμς κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά πέριξ των 9 πόντων. Έτσι, με το χρονόμετρο να δείχνει 5:44 ο Αμερικανός γκαρντ «έγραψε» το 68-75, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 68-80. Η γαλλική ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα και πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Αθήνα με σκορ 83-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 10 (4/4 σουτ), Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (7 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς (0/2 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 6 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 22/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 27/41 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.