Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Εφές 87-85: Τη «λύγισε» στο τελευταίο σουτ [vid]

Ολυμπιακός – Εφές 87-85: Τη «λύγισε» στο τελευταίο σουτ [vid]

Ολυμπιακός Εφές

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Εφές για την 26η αγωνιστική της Eeuroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με σκορ 87-85. Ήταν μια τρομερή μονομαχία από την αρχή μέχρι το τέλος και η νίκη κρίθηκε στην παράταση και μάλιστα στο τελευταίο σουτ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 75-75. Στην παράταση ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία και είχε καλές επιλογές, παίρνοντας τη νίκη.

Από τους Πειρααιώτες πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σλούκας με 23 πόντους. Από την άλλη για την Εφές ξεχώρισε ο Πλέις με 14 πόντους.

Ολυμπιακός και Εφές μοιράστηκαν το πρώτο ημίχρονο

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Από την άλλη ο Αταμάν ξεκίνησε το ματς με τους Λάρκιν, Μίτσιτς, Μπομπουά, Σίνγκλετον και Πλάις.

Ο Ολυμπιακός παρά το σοκ της ξαφνικής απουσίας του Γουόκαπ έδειξε σε καλή κατάσταση στο ξεκίνημα. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:37′ για την πρώτη περίοδο, ο Βεζένκοφ έκανε το 8-4. Οι Πειραιώτες  συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα.  Διατηρούσαν διαφορά πέριξ των 6-7 πόντων.

Με τρομερό κάρφωμα ο Φαλ πραγματοποίησε τρομερό κάρφωμα για το 19-12. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ  26-17. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν πολύ καλές περιστροφές αμυντικά και μπόρεσαν να πάρουν κάποια κρίσιμα ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε μειώνοντας σε 26-20. Απάντησε όμως ο Μακκίσικ με τρίποντο για το 29-20. Με το χρονόμετρο να γράφει 7:38′ πριν το ημίχρονο ο Χασάν με μια εύστοχη ελεύθερη βολή έκανε το 30-23. Ο Ντάνστον με τρομερό κάρφωμα απάντησε μετά από λίγο για το 30-25. Η Εφές στεκόταν εμφανώς καλύτερα στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι είχαν κάποιες λύσεις για να αντιδράσουν.

Οι Τούρκοι πλησίασαν στους 4, καθώς ο Μίσιτς με εύστοχο γκολ φάουλ έκανε το 32-28. Όμως στην επόμενη φάση ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 35-28. Όλα αυτά έγιναν περίπου 5′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Περίπου 4′ πριν το ημίχρονο  Μίσιτς σημείωσε μεγάλο τρίποντο για το 35-31. Επίσης μεγάλο τρίποντο του Μόερμαν για το 37-36,  περίπου 2′ πριν το ημίχρονο. Ο Πλέις 53” πριν το τέλος του ημιχρόνου με ένα πολύ ωραίο κάρφωμα έβαλε μπροστά την Εφές με 38-37. Οι Τούρκοι είχαν πλέον κάνει ένα επιμέρους σκορ 4-10. Ο Ντόρσεϊ φώναξε και πάλι ΠΑΡΩΝ! Περίπου 3” πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο ομογενής γκαρντ έβαλε ξανά μπροστα τους γηπεδούχους με 42-41. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να απαντούν η μία στην άλλη. Περίπου 7′ πριν τη λήξη της περιόδου ο Φαλ έκανε το 47-45 με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές. Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός έκλεψε τη μπάλα και ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 50-45.

Με το χρονόμετρο να γράφει 3:26′ για το τέλος της περιόδου ο Κώστας Σλούκας σημείωσε μεγάλο τρίποντο για το 57-52. Λίγο αργότερα στο 2′ οι Τούρκοι πλησίασαν στον πόντο για το 57-56.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε εκ νέου. Ο Σιμόν αποβλήθηκε με τεχνική ποινή και ο Σλούκας ευστόχησε στη βολή. Στη συνέχεια ο Βεζένκοφ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 61-58. Ωστόσο η Εφές κατάφερε να απαντήσει. Λίγο πριν λήξει το δεκάλεπτο, ο Μπομπουά διαμόρφωσε το τελικό του σκορ σε 61-61.

Ψύχραιμός ο Ολυμπιακός ηγετικός Σλούκας

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ντάνστον ξεκίνησε κερδίζοντας γκολ φάουλ, ωστόσο έχασε τη βολή. Πλέον η Εφές ήταν μπροστά με 63-61. Στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έκανε το 61-65, για να απαντήσει ο Βεζένκοφ για το 63-65. Ο Σλούκας φώναξε ξανά παρών! Περίπου 7′ λεπτά με μεγάλο τρίποντο έκανε το 66-67.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έκλεψε τη μπάλα. Ο Σλούκας έκανε ένα γύρο κάτω από τη ρακέτα ο Λαρεντζάκης πήρε τη διείσδυση έκανε το σουτ. Ο ΜακΚίσικ καραδοκούσε από κάτω, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 68-67.

Με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 4′ πριν το τέλος, ο Σλούκας με τρομερή διείσδυση έκανε το 70-71. Έγινε και φάουλ στον Έλληνα γκαρντ το οποίο δεν καταλόγισαν οι τραγικοί σε όλο τον αγώνα διαιτητές. Οι Τούρκοι έφτασαν μέχρι το καλάθι με τον Μπομπουά και 2′ πριν το τέλος έκαναν το 70-73.

Ωστόσο ο Ντόρσεϊ στην επόμενη φάση ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 73-73, έπειτα από εύστοχο γκολ φάουλ. Με μόλις 14.6” να απομένουν για το τέλος ο Μίσιτς ισοφάρισε σε 75-75. Όλα πλέον κρέμονταν από μια κλωστή, καθώς ο Ντόρσεϊ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση οι δυο ομάδες συνδύασαν ουσία και θέαμα. Αρχικά ο Φαλ κάρφωσε και στη συνέχεια οι Λάρκιν και Ντόρεϊ έκαναν το 81-78. Το παιχνίδι έφτασε στο τελευταίο σουτ. Εκεί ο Σλούκας ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 87-85.