Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Ολυμπιακός – ΑΕΚ (76-70): «Ερυθρόλευκο» πανηγύρι στα «Δυο Αοράκια»

Ολυμπιακός – ΑΕΚ (76-70): «Ερυθρόλευκο» πανηγύρι στα «Δυο Αοράκια»

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε το εισητήριο για τον τελικό με σκορ 76-70 επι της ΑΕΚ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (20/2, 17:00, ΕΡΤ3 )

Ο Αγώνας

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό με σκορ 76-70, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (20/2, 17:00, ΕΡΤ3 )

Ο Ολυμπιακός άνοιξε την πρώτη περίοδο αφού από τα πρώτα δεύτερα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σημείωσε 3 πόντους ( 3 – 0) Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κρατούσε την διαφορά μέχρι που η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι και ισοφάρισε με τους Πειραιώτες 6 – 6. Σχεδόν στα μισά της πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (6-8) με ακόμη μια προσωπική φάση του Φλιώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να δώσουν την απάντηση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο +1 (14 – 15). Η Ένωση συνέχισε να έχει το προβάδισμα με +4 (14 – 18). Λίγα δεύτερα πριν λήξη η περίοδος ο Παπανικολάου κατάφερε να μειώσει στους +2 αλλά την 1η περίοδο την κατέκτησε η ΑΕΚ με σκορ 16 -18.

Τα στατιστικά της πρώτης περιόδου:

Ολυμπιακός: 3/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ (6+2), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 1 μπλοκ.

ΑΕΚ: 6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ (5+3), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Βρήκε τα πατήματα του

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και πήρε αμέσως το προβάδισμα με 21 – 20. Η Ένωση δεν το άφησε να περάσει έτσι και έκανε το 23 -22. Η αναμέτρηση μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου πήγαινε πόντο – πόντο. Με το  εύστοχο λέι απ του Τόμας Ουόκαπ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη διαφορά με +3 (27 -24) Η ΑΕΚ δεν σκόραρε με ευκολία, έλεγχε όμως τα αμυντικά ριμπάουντ και ήταν σε σχετική επαφή με το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Στο +3 έφτασαν (30-27) οι ερυθρόλευκοι με 3’33” για το τέλος του πρώτου μέρους Με το σουτ του Μαυροειδή οι κίτρινοι κατάφεραν να μειώσουν στον +1 (30 – 29). Ο Ολυμπιακός κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε το δεύτερο μισό με σκορ 32 – 29.

Η ΑΕΚ έχει 10/20 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 3/4 βολές ως τώρα, μαζί με 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός μετράει 8/18 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Οι πόντοι των παικτών στο μέρος της αναμέτρησης:

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 2 (1/3 δίποντα), Σλούκας 5 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 3 (0/3 τρίποντα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (2/4 τρίποντα), ΜακΚίσικ.

ΑΕΚ: Κολόμ 2, Φλιώνης 9 (1), Πετρόπουλο, Γκρίφιν 4, Μαυροειδής 2, Κουζέλογλου 2, Χάμερ 10.

Είναι αποφασισμένη να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό

Η 3η περίοδος ξεκίνησε και ο Ολυμπιακός είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι καθώς κρατούσε την διαφορά στους +8 (37 – 29). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα κατάφερε να μειώσει στους +6 (42 – 36). Ο Ντόρσεϊ χάνει διαδοχικά και περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρίσκει την ευκαιρία και να μένει κοντά (45 – 38). Ο Φαλ σημείωσε έμμεσο τρίποντο και έκανε το +10 (48-38). Οι Πειραιώτες έφτασαν την διαφορά +13 και ήταν αυτοί οι οποίοι πήραν και την 3η περίοδο με σκορ 56 -42.

Τα στατιστικά της τρίτης περιόδου:

Ολυμπιακός: 14/26 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

ΑΕΚ: 15/32 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.

Άρχισε να κοκκινίζει η αναμέτρηση

Τελική ευθεία.. Ο Βεζένκοβ χάιδεψε το γκάζι, ο Φαλ έβγαλε τις άμυνες, η ΑΕΚ άρχιζε να κουράζεται και ο ημιτελικός έχει αρχίσει να… κοκκινίζει. Οι 14 πόντοι της διαφοράς είναι ήταν ένα γερό όπλο στην φαρέτρα του Μπαρτζώκα πλέον, μιας και οι παίκτες του Δέδα  είχαν αναγκαστεί να αλλάξουν τον ρυθμό τους  Η ΑΕΚ με τον Γκρίφιν μονάχο και τον Κόλομ να κουράζεται, δεν μπορούσε να αξιώσει λειτουργία ίδια με το πρώτο μέρος. Με τον Ολυμπιακό στο +17 (59-42) στα 8’34” για το τέλος του αγώνα, ο Στέφανος Δέδας κάλεσε τάιμ άουτ.

Ο φόργουορντ της ΑΕΚ χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Βεζένκοβ ευστόχησε στην βολή της τεχνικής ποινής και έκανε το  60-42. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ανεβάσει την πίεση του και κρατούσε ψηλά την ενέργεια του (64 -51).Ο Μάρτιν σκόραρε, αλλά απάντησε άμεσα ο Φλιώνης με δικό του λέι-απ (66 – 53). Ο Φλιώνης κερδίσε επιθετικό φάουλ από τον Παπανικολάου. Η ΑΕΚ συνέχιζε να ασκεί πίεση…Με το τρίποντο του Πετρόπουλου η ΑΕΚ έβαλε φωτιά στο ματς.  Ο Τόμας Ουόκαπ έβαλε ένα τρίποντο-μαχαιριά και έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, ενώ ο Κολόμ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε αστοχήσει σε σουτ (69 – 61).Ο Σλούκας με λέι-απ ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους 73 – 63. Η Ένωση πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε .Με 1/2 βολές ο Γουόκαπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ  Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό με σκορ 76-70, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (20/2, 17:00, ΕΡΤ3 )

Τα δεκάλεπτα: 16 – 18 , 32 – 29, 56 – 42, 76 – 70.