Κεντρική Διεθνή Eurocup Μπούρσασπορ – Προμηθέας 87-76: Αγκάθι και πάλι η τρίτη περίοδος

Μπούρσασπορ – Προμηθέας 87-76: Αγκάθι και πάλι η τρίτη περίοδος

Αγραβάνης

Δεν τα κατάφερε ο Πορμηθέας κόντρα στη Μπούρσασπορ, καθώς ηττήθηκε με σκορ 87-76. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο των ομίλων του Eurocup. Οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Άντριους με 24 πόντους, ενώ οι ηττημένοι τον Αγραβάνη με 19.

Η Μπούρσασπορ είχε την ουσία

Η Μπούρσασπορ μπήκε με σκοπό να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης. Έτσι κι έγινε, καθώς μπόρεσε να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας κατάφερε να ισοσκελίσει την εικόνα των δυο ομάδων. Αυτό έγινε με κύριο πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη ο οποίος πήρε μπρος. Έτσι,  οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 44-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι το πήραν εντελώς πάνω τους. Ο Άντριους και οι συμπαίκτες του είχαν πάρει φωτιά, δίνοντας καλές διαφορές στην ομάδα τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-62. Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος ο Προμηθέας πάλεψε για πέντε λεπτά περίπου, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, από το να υποστεί την 9η ήττα του με σκορ 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 70-62, 87-76

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Μπούρσασπορ (Αλιμπίγεβιτς): Νίνταμ 14 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τουρέν 10 (5/6 δίποντα), Ουτκού 3 (1), Μπιτίμ 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Άντριους 24 (3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Χέιζ 16 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκετσίμ, Ντουντζίνσκι 8 (5 ριμπάουντ)

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 16 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 8 (1/2 δίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάντι 1, Χαντ 4, Αγραβάνης 19 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκίκας 12 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 7 (1), Άντριτς 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπούρσασπορ: 22/36 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 14/29 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη