Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ζενίτ 82-90: Υπερσιβηρικός η ομάδα του Πασκουάλ

Μπασκόνια – Ζενίτ 82-90: Υπερσιβηρικός η ομάδα του Πασκουάλ

Ζενίτ

Η Ζενίτ πήρε μεγάλη νίκη επί της Μπασκόνια, καθώς επικράτησε μέσα στο «Fernando Buesa Arena» με σκορ 90-82. Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόλντουιν με 16 πόντους. Από την άλλη ο Μπίλι Μπάρον ήταν σε τρομερή μέρα και οδήγησε την ομάδα του επιθετικά με 24 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Μπασκόνια «βυθίστηκε» εκ νέου σε 7-15, ενώ η Ζενίτ παραμένει σταθερά σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας με ρεκόρ 14-17.

Ένα ημίχρονο δεν αρκούσε στη Μπασκόνια – Κυρίαρχη στα κρίσιμα σημεία η Ζενίτ

Η ομάδα του Σπάχια προσπάθησε να κυριαρχήσει στον αγώνα. Έτσι έκανε ένα γρήγορο 7-2 με τον Ένοχ. Στη συνέχεια και με το χρονόμετρο να γράφει 7:26΄ο Μπόλνυουιν έκανε το 11-4.  Ακόμα, με το χρονόμετρο να δείχνει 4′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Καράσεφ με τρίποντο έκανε το 15-12 δίνοντας στους φιλοξενούμενους μεγάλη ανάσα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-22 και τον Κάρτερ να σκοράρει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Η Μπασκόνια κατάφερε να διατηρεί μια μικρή διαφορά πέριξ των 5-6 πόντων. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 50-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ μπήκε αποφασισμένη να πάρει τα ηνία του αγώνα. Αρχικά ο Μίκι έκανε το 54-47, ενώ στη συνέχεια και με το χρονόμετρο να γράφει 4:42′ για τη λήξη της περιόδου, ο Μπάρον έκανε το 54-51. Στη συνέχεια και πάλι ο Μίκι έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής για το 54-53, ενώ ο Καράσεφ αμέσως μετά ευστόχησε σε ελεύθερες βολές για το 54-55. Ο Γκιεντράιτις αντέδρασε και με τρίποντο έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 57-54. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με το ισχνό 64-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια κυριάρχησε. Από τη στιγμή που προηγήθηκε δεν έχασε ξανά την πρωτοπορία στο σκορ. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 8:14 ο Μπάρον έκανε το 68-70. Έκτοτε η Ζενίτ υπερασπίστηκε την υπεροχή της και στο τέλος νίκησε σχετικά άνετα με σκορ 90-82.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 82-90.

Τα στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης:

Μπασκόνια (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς 7 (1), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέιντζερ 13 (5/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Φοντέκιο 8 (2), Ίνοκ 15 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κοστέλο 2, Άλεκ Πίτερς 7 (1), Γκιεντράιτις 14 (3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Ζενίτ (Πασκουάλ): Κάρτερ 2, Λόιντ 23 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράσεφ 7 (1), Κουλάγκιν 8 (2), Μπαρόν 24 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές), Κουζμίνσκας 3 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Μίκι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 24/27 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Γκριμάου: «Είμαστε έτοιμοι για τον Ολυμπιακό»

Έτοιμος για τα ματς με τον Ολυμπιακό, δηλώνει ο Ρότζερ Γκριμάου. Συνέντευξη στην ισπανική …