Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ολυμπιακός 62-72: Άντεξε το «ΠΡΕΠΕΙ» νικώντας τους πάντες και τα πάντα

Μπασκόνια Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άντεξε κόντρα στη Μπακόνια σημειώνοντας μια θριαμβευτική εκτός έδρας νίκη στη Euroleague με σκορ 72-62. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη γαστρεντερίτιδα, τον κορωνοϊό, ακόμα και τον κακό τους εαυτό και πήγαν στις 13 νίκες, μένοντας ακόμα ζωντανοί και για την 4αδα.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Πίτερς σημείωσε 18.

Έκανε την αντεπίθεση η Μπασκόνια αλλά απάντησε και νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να πάρει τα ηνία του αγώνα κόντρα στη Μπασκόνια. Με το χρονόμετρο να δείχνει 6:32′ για το τέλος της περιόδου, οι Φαλ και Παπανικολάου έκαναν το 5-13. Στη συνέχεια, οι Ντόρσεϊ και Ένοχ διαμόρφωσαν το 7-18. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι δε σημείωσαν ούτε ένα πόντο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά πέριξ των 4 πόντων. Ουσιαστικά οι Βάσκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κάνουν την ολική ανατροπή. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 29-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» 8′ πριν το τέλος έκαναν το 31-39 με τον Ντόρσεϊ, ωστόσο η Μπασκόνια απάντησε και με ένα γρήγορο 6-0 έκανε το 37-39. Με περίπου 5΄να απομένουν για το τέλος της περιόδου ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 37-42. Ακόμα, με 2:47′ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου ο Παπανικολάου έκανε το 42-47 με τρίποντο. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 44-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μπήκε με σκοπό να πάρει τη νίκη και με ένα τρομερό σερί 9-0 προηγήθηκε με 53-50, έπειτα από τρίποντο του Μπόλντουιν. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει. Συγκεκριμένα, περίπου 6′ πριν τη λήξη του αγώνα σημείωσε τρίποντο και  έκανε το 55-60. Ακόμα με μόλις 2:50′ να απομένουν για τη λήξη, οι Άλεκ Πίττερς και Τάιλερ Ντόρσεϊ διαμόρφωσαν με τρίποντα το 60-63. Στη συνέχεια ο ομογενής γκαρντ έβαλε και δυο ελεύθερες βολές για το 60-65.

Αμέσως μετά το τάιμ άουτ, ο Βεζένκοφ έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του κάνοντας με δίποντο το 60-67. Ακόμα, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 1:29 να απομένει για τη λήξη σημείωσε μεγάλο τρίποντο για το 60-70, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος των φιλοξενούμενων. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά υπέρ τους μέχρι το τελικό 62-72.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Μπασκόνια (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς, Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 4 (2/7 δίποντα), Ίνοκ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Κοστέλο 4 (6 ριμπάουντ), Άλεκ Πίτερς 18 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 12 (4/6 τρίποντα), Κούρουτς 3 (1)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σλούκας 8 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/34 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 3/4 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/29 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 2 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…