Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Μακάμπι 70-52: Ήθελε να μείνει ζωντανή και τα κατάφερε

Μπάγερν – Μακάμπι 70-52: Ήθελε να μείνει ζωντανή και τα κατάφερε

Μπάγερν

Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη επί τη Μακάμπι με 70-52. Η γερμανική ομάδα έδειξε ότι μόνο ξεγραμμένη δεν είναι στην κούρσα για τα play-off και είναι από τους κερδισμένους της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Γουόλντεν με 13 πόντους. Από την άλλη, για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Γουίλεμπεκιν με 20 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μακάμπι μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με ένα γρήγορο 0-5. Ωστόσο ο Γουόλντεν απάντησε με τρίποντο όταν το χρονόμετρο έγραφε 7:08′ πριν το τέλος της περιόδου. Ακόμα, μετά από 5′ αγώνα οι Γουίλιαμς και Γουίλμπεκιν ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 3-10. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατήρησε την πρωτοπορία και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν αν και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 5 πόντους, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Συγκεκριμένα, ο Ζιβ ευστόχησε σε δίποντο για το 15-20, όταν το χρονόμετρο έγραφε 6;47′ πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια όμωςοι Ραντόσεβιτς και Ντεσόν Τόμας έφεραν το παιχνίδι στα ίσα για το 20-20. Μάλιστα 4:32′ πριν το τέλος του ημιχρόνου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 23-22, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το ημίχρονο έληξε με σκορ 30-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αρχικά οι Ρούμπιτ και Γιαμαράζ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα έκαναν το 35-29. Ακόμα, 5′ πριν τη λήξη της περιόδου ο Μπαμπ έκανε το 39-32, δίνοντας στους γηπεδούχους αέρα 7 πόντων. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 41-36, με τους Γερμανούς να μη χάνουν τον έλεγχο στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 49-41

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν ξεκίνησε έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Συγκεκριμένα, περίπου 8′ πριν το τέλος του αγώνα, οι Γουόλντεν και Λούσιτς έκαναν 55-41, έπειτα από τρίποντο και εύστοχες ελεύθερες βολές. Ακόμα, ο Οθέλλο Χάντερ 2′ αργότερα «έγραψε» το 57-41 δίνοντας στην ομάδα αέρα 16 πόντων! Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και ενώ η ομάδα του Τρινκιέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε πολύ φτωχή επιθετική συγκομιδή. Τελικό σκορ στην «Audi Dome Arena» ήταν το

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 49-41, 70-52.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…