Κεντρική Διεθνή Μονακό – Ούνικς Καζάν (79 -76): Στο τέλος κρίθηκε το παιχνίδι

Μονακό – Ούνικς Καζάν (79 -76): Στο τέλος κρίθηκε το παιχνίδι

02fe358c 409c 4386 aaae f4cbc2ce4034 scaled e1645562163100

Η Μονακό αντιμετωπίζει την Ούνικς Καζάν για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι δύο ομάδες παλεύουν για την είσοδο στην οκτάδα. Την νίκη όμως κατάφερε να πάρει η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς με 79-76 .

Τη δεδομένη χρονική στιγμή, η Ούνικς Καζάν βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης με 13 νίκες και 11 ήττες, ενώ η Μονακό είναι λίγο πιο κάτω, στην 11η θέση, με 12 νίκες και 13 ήττες.

Ο Αγώνας:

Δυναμικά μπήκαν και οι δυο ομάδες στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης (2-2). Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο μέχρι τα μισά του δεκάλεπτου καθώς και οι δυο ήταν αρκετά μαχητές. Η Μονακό κατάφερε να ξεφύγει και πήρε τα ηνία παίρνοντας το δεκάλεπτο με 22-19.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Μονακό: 6/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ (6+1), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη, 2 μπλοκ. ΟΥΝΙΚΣ Ούνικς Καζάν: 5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ (4+4), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα μισά της πρώτης περιόδου, διατηρώντας το πάνω χέρι μέχρι το τέλος της, παρά τα 1/7 τρίποντα. Για τους φιλοξενούμενους, ο Χεζόνια είχε φτάσει τους 10 πόντους με 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα

Η δεύτερη περίοδος είχε ξεκινήσει και οι γηπεδούχοι όταν το χρονόμετρο έγραφε 2’ είχαν κάνει το 26-19. Με τα ριμπάουντ της η ομάδα του Περάσοβιτς κατάφερε να φτάσει την Μονακό (26 – 24). Η διαφορά συνέπειας από τα 6μ75 συνεχιζόταν να υφίστανται για τις δύο ομάδες: 1/8 τρίποντα η Μονακό, 4/9 τρίποντα η Ούνικς Καζάν. Η Μονακό συνέχιζε να έχει το προβάδισμα με + 5 ως τα 7’ ( 34-29). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς Παρόλες τις προσπάθειες της Ούνικς κατάφερε να πήρε το ημίχρονο με 44-36.

Συνολικά ήταν καλύτερη η Μονακό στο πρώτο μισό, κυρίως γιατί περιόρισε τα λάθη από το 5′ κι έπειτα και πήρε πολλά μέσα από τη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 61.9% στα δίποντα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έχουν μόλις 36.4%. Η Μονακό πήγε στα αποδυτήρια με +8 χάρη στο buzzer beater που έβαλε ο Μάικ Τζέιμς από την περιφέρεια, το πρώτο τρίποντό του μετά από τέσσερις σερί άστοχες προσπάθειες.

Οι πόντοι των παικτών στο πρώτο μέρος:

Μονακό: Λι (0/4 σουτ), Βέστερμαν, Τόμας 5, Ντιάλο 4, Μότουμ, Μοτιεγιούνας 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέιμς 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές).

Oυνικς Καζάν: Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ. 6, Κάναν (0/4 σουτ), Μπράουν Λ. 4 (1/4 σουτ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 13 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουζίνσκι, Τζέκιρι 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέιγιο 6 (2), Βοροντσέβιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά του πρώτου μέρους:

Μονακό: 13/21 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/9 βολές, 16 ριμπάουντ (10+6), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ. Ούνικς Καζάν: 8/22 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5/8 βολές, 18 ριμπάουντ (10+8), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ξαναμπαίνει στο παιχνίδι

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά η Μονακό συνέχιζε να έχει το προβάδισμα με +13 μέχρι τα μισά της περιόδου (53-40). Η Ούνικς κατάφερε να μειώσει την διαφορά (58 – 52) αλλά τα ποσοστά της στο τρίποντο είχαν πέσει κι άλλο (6/18 – 33.3%). Από την άλλη, η Μονακό είχε  2/3 τρίποντα στο δεύτερο μέρος. Tο δεκάλεπτο έληξε με 61 – 55 για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Τα στατιστικά της τρίτης περιόδου:

Μονακό: 17/30 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 12/13 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ.

Ούνικς Καζαν: 11/29 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 26 ριμπάουντ (15+11), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη.

Τελική ευθεία..

Η αναμέτρηση είχε γίνει μονόδρομος.. Η Μονακό ήταν έτοιμη να καθαρίσει το παιχνίδι, κράτησε την Ούνικς Καζάν δίχως πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά και ξέφυγε με +15 στα 6’12” για το τέλος της αναμέτρησης (70 – 61). Όταν το χρονόμετρο μετρούσε 8′ πριν το τέλος η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έφερε τα πάνω – κάτω. Η Από το 9-0 των γηπεδούχων που έφερε το +15 (70-55), ακολούθησε το 2-15 της Ούνικς Καζάν, η οποία ήταν σε απόσταση βολής (72-70). Η διαφορά ήταν στο πόντο και ο χρόνος κυλούσε.. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι 00:36′ πριν το τέλος και το σκορ 76 – 76. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοιβτς πήρε την νίκη με σκορ 79 – 76.

Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στο Salle Gaston Medecin απέναντι στην Ούνικς Καζάν, οδηγώντας τη Μονακό στη νίκη (79-76), σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική στης EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει εντυπωσιακή ανατροπή από το -15, με τον Ο Τζέι Μέιγιο να ισοφαρίζει προς στιγμήν (στα 24.1”), πριν ο Μάικ Τζέιμς βάλει το σουτ της νίκης, με 6.9” να απομένουν για το τέλος. Αυτή ήταν η δεύτερη γαλλική νίκη επί της ρωσικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-36, 61 – 55, 79 – 76

Τα στατιστικά:

Μονακό:(Ομπράντοβιτς): Λι (0/4 σουτ), Βέστερμαν 2 (1/7 σουτ, 3 λάθη), Τόμας 7 (6 ριμπάουντ), Ντιάλο 11 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ουαταρά 4 (1), Άντζουσιτς 9 (1), Χολ 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τζέιμς 25 (4/9 τρίποντα, 3/11 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ασίστ).

Ούνικς Καζάν: (Περάσοβιτς): Σπίσου 10 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν Τζ. 16 (5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/4 σουτ), Μπράουν Λ. 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Χεζόνια 20 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ), Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6 (7 ριμπάουντ), Μέιγιο 15 (5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 3 (1/5 σουτ).

Μπαρτσελόνα: Αποσύρεται από την υπόθεση Χεζόνια

Αποσύρεται από την διεκδίκηση του Χεζόνια, η Μπαρτσελόνα. Σύμφωνα με την «Mundo Deportivo»…