Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρ – Βιλερμπάν 85-76: «Βλέπουν» πλέι οφ οι Τούρκοι

Φενέρ – Βιλερμπάν 85-76: «Βλέπουν» πλέι οφ οι Τούρκοι

Φενέρ Βιλερμπάν

Η Φενέρ υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους Τούρκους να επικρατούν με σκορ 85-76. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Πιέρ με 16 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Οκόμπο με 23.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Φενέρ έχει ρεκόρ 10-10. Από την άλλη η Βιλερμπάν έχει ρεκόρ  9-14.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην αρχή του αγώνα η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπήκε κάπως μουδιασμένα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η ομάδα του Πάρκερ βρέθηκε μπροστά με 0-7 στο 8:38′ κι έπειτα από τρίποντο του Καουντί. Ωστόσο οι Τούρκοι αντέδρασαν και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Με το χρονόμετρο να δείχνει 5:57΄’ ο Χαζέρ βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με 13-12. Μάλιστα η Φενέρ κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τη βρήκε να προηγείται με 29-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επικράτησε η απόλυτη ισορροπία. Έτσι, με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18, το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Φενέρ να προηγείται, αλλά και τη Βιλερμπάν να αντιδρά. συνολικά ήταν ένα δεκάλεπτο με εναλλαγές στο σκορ. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 8:42, ο Πιέρ έκανε το 49-46. Από την άλλη, στο 8′ έκανε το 49-51. Στο 6:10′ πριν το τέλος της περιόδου ο Οκόμπο έφερε το ματς στα ίσα για το 53-53. το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 64-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ κατάφερε να ξεχωρίσει. Αρχικά ενώ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ο ο Μπούκερ με τρίποντο έκανε το 69-66, ενώ στη συνέχεια ο Γκούντουριτς έκανε το 73-66 (5:44′ για το τέλος) με δυο δίποντα. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Με το τέλος του αγώνα το φωτεινό ταμπλό στο Ούλκερ Σπορτς Αρένα έγραφε85-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 47-41, 64-63, 85-76

Τα στατιστικά στοιχεία:

Φενέρ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 6 (1), Άκπιναρ 6 (1), Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς, Χένρι 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Πιερ 16 (4/7 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (1), Φλόιντ 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπούκερ 16 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Πολονάρα 1, Ντουβερίογλου 6

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκομπό 23 (6/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 12 (4/8 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καχούντι 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νάιτ 3, Γκιστ 6 (3/3 δίποντα), Φαλ 2, Οσετκόβσκι 3 (1), Στράζελ 1, Αντετοκούνμπο 10 (2/2 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρ: 25/39 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 20/27 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 20/35 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/25 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…