Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μονακό 80-91: «Πριγκιπική» ανατροπή μέσα στο Βελιγράδι

Ερυθρός Αστέρας – Μονακό 80-91: «Πριγκιπική» ανατροπή μέσα στο Βελιγράδι

Ερυθρός

Η Μονακό ήταν τρομερή στο τέλος και αν και βρέθηκε στο -20 κατάφερε να ξεχωρίσει πήρε τη νίκη με σκορ  80-91 μέσα στο Βελιγράδι καθώς ο Ερυθρός δεν άντεξε.

Πρώτος σκόρερ από την «Πριγκίπισσα», ήταν ο Ντονάτας Μοτεγιούνας που έδωσε κυριολεκτικά ένα τρομερό σόου, καθώς πέτυχε 20 πόντους ενώ «κατέβασε» και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη ξεχώρισε ο εξαιρετικός Όστιν Χόλινς με 19 πόντους.

Δεν άντεξε ο Ερυθρός στο τέλος – Ξεχώρισε η Μονακό

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο. Δεν άφησε περιθώρια στη γαλλική ομάδα και με όπλο την άμυνά του δέχθηκε 19 πόντους ενώ σημείωσε 30. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη αντέδρασε από τη στιγμή που βρέθηκε στο -20 και ισορρόπησε το παιχνίδι . Συγκεκριμένα, ο Όστιν Χόλινς με το χρονόμετρο να γράφει 4:52 για το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 45-25 με εύστοχο τρίποντο.

Από εκεί και πέρα όμως ανέλαβε η Μονακό. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο επιμέρους σκορ με 23-22 και το ημίχρονο έληξε με συνολικό σκορ 52-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Βελτίωσε την άμυνά της και δέχτηκε μόλις 12 πόντους, ενώ πέτυχε 22. Η τρίτη περίοδος έληξε με απόλυτη ισορροπία και 64-64. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με σκοπό να ελέγξει την αναμέτρηση. Το κατάφερε μέχρι το 5′ πριν το τέλος, καθώς από εκεί και πέρα ανέλαβαν οι Μπέικον και Μοτεγιούνας, οι οποίοι «καθάρισαν» για τους Γάλλους μέχρι το τελικό 80-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-19, 52-42, 64-64, 80-91

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ασίστ), Μίτροβιτς, Λάζιτς 7 (2), Κάλινιτς 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντόμπριτς 13 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Χόλινς 19 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ιβάνοβιτς 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς, Γουάιτ 6 (2), Κούζμιτς 7, Τσίρμπες 2

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 7 (1), Μπέικον 17 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμας 8 (1), Ντιάλο 9 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 20 (3/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά 8 (2), Φέιγ, Άντζουσιτς 8 (1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χολ 4, Τζέιμς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 16/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 12/15 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 22/36 δίποντα, 12/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη