Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 74-69: Το σέρβικο μπάσκετ δεν παραιτείται ποτέ

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 74-69: Το σέρβικο μπάσκετ δεν παραιτείται ποτέ

Ερυθρός

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 74-69 τη Φενέρ στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεχωρίσουν στο τέλος και πήραν τη μεγάλη νίκη, βυθίζοντας κι άλλο την ομάδα του Τζόρτζεβιτς.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 11 πόντους. Από την άλλη ξεχώρισε ο Μπαρτέλ με 15 πόντους.

Ξεχώρισε και νίκησε ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας αν και δύσκολα κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος. Μπόρεσε να κερδίσει και τα δυο δεκάλεπτα, με το ημίχρονο να λήγει 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ μπήκε δυνατά και μάλιστα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 60-59. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-37, 59-60, 74-69

Εερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 5 (1), Νταβίντοβατς 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 9 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 7 (1), Κάλινιτς 11 (4/11 σουτ, 3/3 βολές), Ντόμπριτς 9 (2), Χόλινς 4, Ιβάνοβιτς 7, Μάρκοβιτς 3 (1), Γουάιτ 2, Κούζμιτς 8

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Χάζερ 4, Σάγιοκ, Άκπιναρ 4, Ντε Κολό 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πιερ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 15 (1), Γκούντουριτς 14 (2/9 τρίποντα), Φλόιντ 1, Μπούκερ 11 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 6 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/31 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 15/21 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλκοκ, 6 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Euroleague: Το πρόγραμμα των ημιτελικών του F4

Οι ώρες των αγώνων των ημιτελικών του F4 της Eurolegue. Η τετράδα του Final 4 της Euroleag…