Κεντρική Ψαγμένα Ελλάδα – Τουρκία 72 -71: Η Ελλάδα είχε τύχη και Παπανικολάου

Ελλάδα – Τουρκία 72 -71: Η Ελλάδα είχε τύχη και Παπανικολάου

5523647 scaled e1645810948967 jpg

Ο Κώστας Παπανικολάου αποδείχθηκε όσο ψύχραιμος χρειαζόταν, έβαλε δύο βολές στα 3” για το τέλος και χάρισε στην Εθνική τη νίκη απέναντι στην Τουρκία  72 – 71

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το απόγευμα της Δευτέρας 28 Φεβρουαρίου στην Κωνσταντινούπολη, με την Τουρκία πλέον σε ρόλο γηπεδούχου

Ο Αγώνας:

H Εθνική είχε για πρώτη φορά σε παράθυρο, παίκτες τόσο από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όσο κι από τον Ολυμπιακό. Οι πράσινοι έδωσαν τον Γιώργο Παπαγιάννη, παρά το γεγονός πως έχουν αγώνα σε λίγες ώρες για την EuroLeague, ενώ οι ερυθρόλευκοι (έπαιξαν χθες με την Αρμάνι Μιλάνο) έδωσαν όλους τους διαθέσιμους διεθνείς παίκτες. Ο Κώστας Σλούκας, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γιώργος Πρίντεζης είναι στη δωδεκάδα, όχι όμως κι ο Μιχάλης Λούντζης, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Οι αρχικές πεντάδες του αγώνα:

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με Μωραΐτη, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι για την Τουρκία ήταν οι Λάρκιν, Μαχμούτογλου, Σιπάχι, Μπιρσέν και Σαβάς.

Η Τουρκια μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και αμέσως σημείωσε το 0 – 4. Η Ελλάδα με των Μωραΐτη σημείωσε το πρώτο της καλάθι 3- 4 και μείωσε στον +1. Ο Μωραΐτης ήταν αυτός που επιφόρτιζε σε πρώτο χρόνο με το μαρκάρισμα του Λάρκιν, με την Εθνική να είναι δεδομένο πως έχει στοχεύσει στον περιορισμό του. Η Ελλάδα με κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το θεαματικό κάρφωμα του Παπαγιάννη 7 – 4. Η Τούρκοι δεν το άφησαν να περάσει έτσι και ισοφάρισαν με τους Έλληνες 7 – 7. Ο Λαρεντζάκης πήρε πολλές πρωτοβουλίες στην εκκίνηση του αγώνα, αλλά δεν δικαιώθηκε, είχε 0/3 εντός παιδιάς. Στην απέναντι πλευρά, ο Μαχμούτογλου είχε βάλει πέντε μαζεμένους πόντους (7 – 9). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν άστοχοι από την περιφέρεια στο πρώτο πεντάλεπτο, έχοντας 1/5 σουτ από τα 6μ75 (9 – 12). Η Ελλάδα με την συνεργασία του Σλούκα με τον Παπαγιάννη κατάφερε να μειώσει στον +1 (11 – 12). Η Τουρκία με το απίστευτο buzzer beater τρίποντο πήρε την 1η περίοδο με 13 – 20

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Ελλάδα: 4/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ (5+5), 4 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο

Τουρκία: 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 6 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε.. Η Τουρκία συνέχισε να χτυπά (13 – 23). Ο Μουράτος κατάφερε να μειώσει στους +6 (17 -23). Όταν το χρονόμετρο έγραφε 7 ‘ πριν το τέλος , ο Γιώργος Πρίντεζης με το τρίποντο του έκανε το 22 – 24. Η Εθνική ήταν πολύ πιο αποτελεσματική στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, έχοντας καταφέρει να μαζέψει τη διαφορά από το -10 στο -2 . Ο Παπανικολάου είχε μια πολύ καλή συνεργασία με τον Παπαγιάννη στο πικ εν ρολ, με αποτέλεσμα ο δεύτερος να καρφώσει με δύναμη την μπάλα (26 – 30). Έπειτα με το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη η Ελλάδα μείωσε στους +1 (29 – 30) . Ο Σλούκας έφερε τους Έλληνες μπροστά με +7 (37 – 30) Η Εθνική ήταν πλέον κυρίαρχη, κυρίως γιατί συνδύαζε την αμυντική συνέπεια με καλά ποσοστά στην επίθεση. Η Ελλάδα είχε πλέον 10/18 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 2/5 βολές, ενώ η Τουρκία έχει 7/11 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 4/5 βολές. Οι Έλληνες κατάφεραν να πάρουν το πρώτο μέρος με 40 – 32

Η Ελλάδα εξαφανίζεται στον ορίζοντα..

Η Ελλάδα συνέχισε να χτυπά και στην 3η περίοδο με 49 – 34. Ο Σλούκας ως πόιντ γκαρντ μοίραζε τις ασιστ σαν καραμέλες και οι Έλληνες χαμογελούσαν. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν σπουδαία πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεχαν το γήπεδο με τον δέοντα τρόπο και πετύχαιναν  εύκολους πόντους. Το +15 ήταν απολύτως δικαιολογημένο βάσει της εικόνας του αγώνα (52 – 37). Η Τουρκία μάζεψε τη διαφορά από το -15 στο –6 μέσα σε περίπου τρία λεπτά, υποχρεώνοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ στα 3’56” για το δεκάλεπτο (56 – 51).

Ο Μαχμούτογλου είχε φτάσει τους 13 πόντους με 4/6 σουτ και 3/3 βολές, την ώρα που ο Λάρκιν παρέμενε στο “μηδέν” (0/4 σουτ), έχοντας όμως 7 ασίστ. Η Τουρκία σκόραρε κατά ριπάς από το 4′ κι έπειτα, φέρνοντας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει 17 πόντους σε περίπου 4 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πρίντεζης έβαλε ένα εξαιρετικά δύσκολο καλάθι στο φινάλε της τρίτης περιόδου για το +4 (60-56), και έδωσε ένα μικρό προβάδισμα νίκης στην Εθνική. Πολύ δύσκολο ήταν τοτελευταίο δεκάλεπτο στα Άνω Λιόσια, κυρίως γιατί μέσα σε πέντε λεπτά η Τουρκία γύρισε από το -15 και δείχνοντας την ικανότητα της (60 – 56).

Τελική ευθεία..

Η Εθνική ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με Μουράτο, Καλαϊτζάκη, Λαρεντζάκη, Πρίντεζη και Γόντικα. Ο Μουράτος μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο αφού σημείωσε πέντε σερί πόντους για το +9 (66 – 56).Μετά από τέσσερα λεπτά ανομβρίας, η Τουρκία βρήκε πόντους από τον Μαχμούτογλου. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν εκτελεστικό πρόβλημα (66 – 59). Οι Τούρκοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω – κάτω και να  πάει το πάνω χέρι (66 – 67), Η Εθνική ήταν 4′ λεπτά χωρίς πόντο και είχε 19/33 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 4/8 βολές, μαζί με 18 ασίστ, 12 λάθη και 5 κλεψίματα. Από την άλλη, η Τουρκία (σκόραρε κατά βάση με βολές στα τελευταία λεπτά) μετρούσε 12/19 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 13/15 βολές, 21 ασίστ, 13 λάθη και 9 κλεψίματα. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο (68 – 70). Η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τον Παπαγιάννη (70 -71). Ο Παπανικολάου δέχτηκε φάουλ και σημείωσε 2/2 βολές στα 3 δεύτερα πριν το τέλος , δίνοντας την νίκη στην Ελλάδα 72 – 71

Τα δεκάλεπτα: 13 – 20, 40 – 32 ,60 – 56 , 72 – 71

Τα στατιστικά:

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτνεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ