Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Βιλερμπάν 78-72: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Εφές – Βιλερμπάν 78-72: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Εφές

Η Εφές ολοκλήρωσε με νίκη τη διαβολοβδομάδα, καθώς με ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 78-72. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Λάρκιν που ήταν σε τρομερή μέρα. Ο πολιτογραφημένος Τούρκος, πέτυχε 19 πόντους, ενώ έδωσε και 8 ασίστ φτάνοντας πολύ κοντά στο νταμπλ νταμπλ.

Από την άλλη για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Μάρκος Νάιτ που πέτυχε 21 πόντους.

Έμεινε πίσω αλλά «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η Εφές

Η Βιλερμπάν μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό. Μπορεί οι δυο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ ωστόσο οι Γάλλοι είχαν καλύτερη απόδοση. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα με κορυφαίο τον Νάιτ και συμπαραστάτες τους Στραζέλ και Κρις Τζόουνς έπιασαν ακόμα πιο καλή απόδοση. Με το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές μπήκε με σκοπό να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Λάρκιν, με συμπαραστάτες τους Πλέις και Σιμόν ανέτρεψαν τη μικρή διαφορά που είχε η Βιλερμπάν και τελείωσαν την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 54-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εφές φρόντισε να μην απειληθεί ουσιαστικά από την αντίπαλό της. Έτσι, με το χρονόμετρο να γράφει 7:20′ πριν το τέλος του αγώνα, ο Λάρκιν διαμόρφωσε το 65-54, ενώ με τρίποντο στην επόμενη φάση έκανε το 68-54. Με 5′ να απομένουν για τη λήξη ο Μπομπουά έκανε το 71-59 με νέο τρίποντο. Με το τέλος της αναμέτρησης το φωτεινό ταμπλό στο «Αμπντί Ιπεκτσί» έγραφε 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 19 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 10 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Σίνγκλετον 4 (4 ριμπάουντ), Μπράιαντ, Μόερμαν 3 (1), Πλάις 12 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Ντάνστον 9 (1), Σιμόν 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Τζόουνς 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Καουντί, Λακόμπ 6 (2), Νάιτ 21 (8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Ρισασέ, Γκιστ 4, Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 7 (3 ριμπάουντ), Στραζέλ 13 (2), Αντετοκούνμπο 2.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 17/29 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/12 βολές, 23 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 24/45 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 6/7 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…