Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 60-71: Με αμυνάρα της έσπασε το σερί

Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 60-71: Με αμυνάρα της έσπασε το σερί

Armani Milano Fenerbahce jpg

Η Αρμάνι ερχόταν από ένα σερί πέντε νικών, ωστόσο η Φενέρμπαχτσε με την εξαιρετική της άμυνα, έσπασε αυτό το σερί, κερδίζοντας με 71-60.

Η Φενέρμπαχτσέ παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατά διαστήματα κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 71-60, σπάζοντας με αυτόν τον τρόπο το σερί των πέντε νικών που έτρεχαν οι Ιταλοί.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με το πρώτο καλάθι να μπαίνει από τον Χένρι, με την Αρμάνι να απαντάει με σερί 8-0 με πέντε πόντους του Ρίτσι. Οι Χαζέρ και Μπούκερ ανέλαβαν δράση στέλνοντας τη Φενέρ στο 10-18 λίγο πριν την πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν αντίδραση.

Αυτή όμως… άργησε και ο Γκούντουριτς το εκμεταλλεύτηκε ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +16 (14-30). Η Αρμάνι έμοιαζε υπνωτισμένη, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου έδειξε πως έχει σφυγμό. Τα τρίποντα των Χολ και Ντιλέινι έκαναν το 31-38, δείχνοντας πως η ψαλίδα μπορεί να κλείσει κι άλλο, όμως ο Ακπιναρ την επανέφερε κοντά στους δέκα πόντους και στο 34-43 του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάλκολμ Ντιλέινι (43-43, 23′) όμως η Φενέρ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 51-54.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, χτίζοντας ξανά μια μικρή διαφορά με το τρίποντο του Γκούντουριτς (57-65) στα 2:09. Ο Πιέρια Χένρι με 2/2 βολές έκανε το 57-67, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τη Φενέρ με 60-71.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71.